Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Bilar krockade i Arlandastad

Flera bilar krockade på väg 263 vid Arlandastad under söndagseftermiddagen.

Brandkår larmades ut till olyckan på väg 263 i Arlandastad i höjd med ÖoB vid 16-tiden. Efter en olycka på fredagskvällen har trafikljusen varit ur funktion hela helgen. Olyckan inträffade i korsningen för lv 859 och väg 263. Trafikverket meddelar att det rådde kraftigt begränsad framkomlighet till cirka 17.15.

Trafikljusen som varit ur funktion ska vara åtgärdade till måndag klockan 15.

Uppdaterad kl 18.20

EXTRA

Vansinneskörning slutade med gripande i Märsta

Blåljus En vinglig färd som börjar vid Häggvik på E4 slutar med att en man grips på Södergatan i Märsta. Föraren, en man i 45-årsåldern, misstänks för flera brott, däribland grov vårdslöshet i trafik och drograttfylleri.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening