En personbil hamnade i diket i samband med kvällens oväder. Foto: MMS-Bild

Bil voltade på ”Svinrakan”

En personbil voltade i kvällens oväder på ”Svinrakan” mellan Stora Wäsby och Rosersberg.

Kvällens oväder som drog in över länet orsakade stora problem fram för allt söder om stan, men norr om Stockholm var det olyckor vid Häggvig på E4S och Rosersberg på E4N. Klockan 19.00 larmades räddningstjänst och Polis till ”Svinrakan” där en personbil voltade och hamnade i diket. Efter räddningsarbete i ca 30 minuter kunde båda körfälten öppnas upp igen, ingen person fördes till sjukhus enligt Storstockholms brandförsvar.

Ytterligare en singelolycka inträffade ungefär på samma ställe men i riktning mot Stockholm kring 21.30. En person ska vara skadad men oklart om det finns behov av sjukvård. Framkomligheten begränsades i samband med räddningsinsatsen och ett körfält stängdes av.
– Det är en bil som har snurrat runt och en person som är skadad enligt uppgifter, säger Magnus Andersson vid Storstockholms brandförsvar

Uppdaterad 22.50

EXTRA

Polis misstänker grov våldtäkt mot barn

Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.

Risk för ishalka i Sigtuna kommun

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.

A-traktorer ökar i kommunen

Nyheter Antalet A-traktorer i Sigtuna kommun har ökat de senaste åren, enligt statistik som Newsworthy sammanställt med uppgifter från Transportstyrelsen.