En trafikolycka med bil och timmerbil inträffade på väg 273 strax före Åbykorsningen till.
Vägen är avstängd i båda riktningar fram till minst klockan 8.00 enligt Trafikverket. Enligt det första larmet har bilen hamnat under timmerbilen. Olyckan inträffade i höjd med Svartkärret strax före Storån och Åbykorset. Skadeläget är just nu okänt enligt Polisen som är på plats tillsammans med räddningstjänst. Strax efter 8 meddelas att vägen öppnats upp för viss trafik men framkomligheten är fortsatt begränsad.
Politik Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.
Notiser Märsta pastorat varnar för utskick av biblar och barnböcker som just nu delas ut via post i Stockholmsområdet. Enligt pastoratet kommer dessa utskick inte från Svenska kyrkan eller Svenska kyrkan Märsta pastorat.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.