En bil kom i hög hastighet uppifrån Stationsgatan och kraschade in i Pressbyrån uppger ett vittne för märsta.nuFoto: MMS-Bild
Två personer fick föras till sjukhus, varav en med ambulanshelikopter.Foto: MMS-Bild
Förödelsen efter smällen

Bil körde in i Pressbyrån

En bil körde in i Pressbyrån på Märsta station vid 7-tiden i morse: - Jag hörde hur det brakade, berättar en sätunabo för märsta.nu

En person fick föras med ambulanshelikopter till sjukhus och en annan med ambulans när en personbil kraschade in i Pressbyrån på Märsta station. En uppgiftslämnare säger till märsta.nu att det gick mycket fort när bilen kom körandes uppifrån Stationsgatan och in i fasaden på Pressbyrån.
– Räddningstjänsten försöker få ut dem, de lever och är vid medvetande, berättade vittnet för märsta.nu

Aftonbladet bekräftar att två personer klämdes fast, för att få ut dem fick räddningstjänsten klippa upp taket. Skadorna är oklara. Pressbyrån var stängd i samband med kraschen och polis kommer att utreda hur det hela har gått till. Vid 9-tiden lämnade polisen platsen men brandkår kvarstod. En anmälan om grov vårdslöshet i trafik alternativt grovt rattfylleri har upprättats meddelar polisen på förmiddagen.

Läsarvideo från platsen

valet2026

Axelsson: Konsultnotan måste fram

Politik Oppositionsrådet Marie Axelsson (S) menar att kommunledningen kommer undan för lätt med att 134 miljoner kronor gått till konsulter: - Det är en skandal och därför behöver detta komma ut till allmänheten så att de vet vad deras skattekronor använts till. Det är ju kommuninvånarna som betalat för detta, och dessutom har avtalet med konsultmäklaren förnyats, säger Marie Axelsson (S).

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkte mannen nekar till brott

Nyheter Rättegången om ett elva år gammalt dödsfall i Sigtuna har inletts. Den åtalade mannen nekar till brott, rapporterar Dagens Nyheter.

Mordet i fjärden

Rättegången inleds idag

Notiser Idag inleds rättegången mot den man som misstänks för mordet i Sigtunafjärden för elva år sedan.

Mycket stor brandrisk i kommunen

Notiser Det råder mycket stor risk för skogsbrand i Sigtuna kommun under fredagen. Varningen gäller från klockan 09 till 22 och omfattar stora delar av sydöstra Svealand.