En personbil körde av RagvaldsbovägenFoto: Daniel Iskander
Bil körde av Ragvaldsbovägen
En personbil körde av okänd anledning av Ragvaldsbovägen i Sigtuna vid 20-tiden: - Tre ungdomar färdades i bilen och kunde ta sig ur för egen maskin, säger Torsten Kjell, operativ chef vid Räddningscentralen i Stockholms län, till märsta.nu
Bilen körde av okänd anledning av Ragvaldsbovägen i riktning mot Hällsbo och hamnade på sidan nära bergväggen. Tre ungdomar färdades i bilen enligt Torsten Kjell på Räddningscentralen i Stockholms län. De kunde ta sig ur för egen maskin och behövde inte sjukvård. De ska även ha lämnat platsen efter att brandkår anlänt och kontrollerat status. Ingen polis var i närheten för att eventuellt upprätta en anmälan enligt Torsten Kjell.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.
Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.
Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.
Politik Företrädare för Liberalerna har varit på plats vid förvaret och mottagnings- och återvändandecentret i Arlandastad. Med under dagen fanns även riksdagsledamoten och migrationspolitiske talespersonen Patrik Karlson.