Foto: MMS-Bild

Bil körde av Centrumleden

En personbil körde av Centrumleden och hamnade på gångvägen.

Vid 23.15-tiden larmades räddningstjänst till en olycka på Centrumleden. Vid ankomst visade det sig att bilen sladdat och voltat över vägen in på cykelvägen. Även delar av räcket förstördes i samband med kraschen. Föraren klarade sig mirakulöst utan skador, likaså en passagerare. Polis var på plats för att reda ut omständigheterna.

 

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.