Foto: MMS-Bild

Bil körde av Centrumleden

En personbil körde av Centrumleden och hamnade på gångvägen.

Vid 23.15-tiden larmades räddningstjänst till en olycka på Centrumleden. Vid ankomst visade det sig att bilen sladdat och voltat över vägen in på cykelvägen. Även delar av räcket förstördes i samband med kraschen. Föraren klarade sig mirakulöst utan skador, likaså en passagerare. Polis var på plats för att reda ut omständigheterna.

 

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.