Foto: Genrebild

Besvärligt läge i trafiken: Påkörd person i Valsta

En person kördes på i Valsta vid 12-tiden.

Olyckan inträffade i korsningen Vikingavägen/Valstavägen och både polis och ambulans samt brandkår kallades ut, en person ådrog sig lindriga skador enligt Polisen.

Läget i trafiken är besvärligt, även om det plogas så faller snön intensivt och det är mycket halt väglag. Det rapporteras också om att en buss halkat av Falkvägen i Sigtuna. Inga personskador har rapporterats in därifrån men bussen står illa till och troligtvis i behov av bärgning.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.