Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Berusad märstabo backade en halvmeter – Får böta 19 000 kronor

En berusad märstabo tänkte köra hem efter ett krogbesök, men hann bara backa en halvmeter innan han tos på bar gärning.

En märstabo gick ut från krogen, satte sig i bilen och skulle köra ut på Stationsgatan, men enda problemet var att en polispatrull stoppade honom och kunde konstatera att han var påverkad. Märstabon hann bara backa en halvmeter innan han togs på bar gärning.

Nu har han dömts till villkorlig dom och dagsböter på 19 000 kronor. Mannen hade enligt domen som meddelades i Attunda tingsrätt nyligen 1,37 promilles alkoholkoncentration i blodet. Händelsen inträffade i augusti 2016 och märstabon förnekar anklagelserna. Rätten anser det dock utrett då både en ordningsvakt och poliser vittnat om händelsen.

Bedrägeriförsök i Märsta

Blåljus En kvinna i Märsta blev på onsdagseftermiddagen uppringd av en man som uppgav att han var polis och skulle hämta hennes värdesaker.

Nya gränskontroller på Arlanda från oktober

Nyheter Från den 12 oktober införs ett nytt gränspassagesystem på Arlanda flygplats. Alla resenärer som är medborgare i länder utanför EU måste då lämna både ansiktsfoto och fingeravtryck när de reser in i Sverige och övriga Schengenländer.

Rekordmånga rotavdrag i sommar

Nyheter Renoveringsintresset i Sigtuna har nått rekordnivåer efter att riksdagen i maj tillfälligt höjde rotavdraget från 30 till 50 procent av arbetskostnaden.

Ny socialchef på plats i Sigtuna kommun

Nyheter För en vecka sedan tillträdde Åsa Wallén som ny socialchef i Sigtuna kommun. Hon kommer närmast från Danderyds kommun där hon arbetat inom socialtjänsten i över tre decennier.

Extra

Biljakt tog stopp i Sigtuna

Blåljus Polisen jagade en bil genom Märsta och ut till villaområde i Sigtuna: - Det står poliser med dragna vapen, säger ett vittne till märsta.nu

Många studerar utanför hemlänet

Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening