Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Berusad märstabo backade en halvmeter – Får böta 19 000 kronor

En berusad märstabo tänkte köra hem efter ett krogbesök, men hann bara backa en halvmeter innan han tos på bar gärning.

En märstabo gick ut från krogen, satte sig i bilen och skulle köra ut på Stationsgatan, men enda problemet var att en polispatrull stoppade honom och kunde konstatera att han var påverkad. Märstabon hann bara backa en halvmeter innan han togs på bar gärning.

Nu har han dömts till villkorlig dom och dagsböter på 19 000 kronor. Mannen hade enligt domen som meddelades i Attunda tingsrätt nyligen 1,37 promilles alkoholkoncentration i blodet. Händelsen inträffade i augusti 2016 och märstabon förnekar anklagelserna. Rätten anser det dock utrett då både en ordningsvakt och poliser vittnat om händelsen.

Färre laddbara bilar nyregistrerades

Nyheter Andelen elbilar och laddhybrider bland nyregistrerade personbilar minskade i Sigtuna kommun under fjärde kvartalet 2025. Det visar statistik som Newsworthy sammanställt.