En olycka i morgonrusningen på E4:an orsakar begränsad framkomlighet.
En trafikolycka inträffade på E4 mellan Trafikplats Rosersberg och Trafikplats Stora Wäsby i riktning mot Stockholm under måndagsmorgonen. Två personbilar kolliderade i vänster körfält, vilket har lett till att ett körfält är blockerat.
Olyckan, som rapporterades klockan 06:39, har orsakat stor påverkan på trafiken i området. Framkomligheten är begränsad, och bilister uppmanas att vara uppmärksamma och välja alternativa vägar om möjligt.
Trafikstörningen förväntas pågå fram till cirka 07:18, men det kan komma att dröja längre innan trafiken flyter normalt. Räddnings- och bärgningspersonal arbetar på platsen för att lösa situationen.
Politik Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.
Notiser Märsta pastorat varnar för utskick av biblar och barnböcker som just nu delas ut via post i Stockholmsområdet. Enligt pastoratet kommer dessa utskick inte från Svenska kyrkan eller Svenska kyrkan Märsta pastorat.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.