Ekillaskolan utsattes för en anlagd brand i natt och barackerna i anslutning till skolan ska ha totalförstörts.
Vid 2-tiden i natt larmades brandkår till Ekillaskolan med anledning av brand i barackerna. Brandkåren lyckades inte rädda barackerna som ska vara totalförstörda enligt Adam Ladenstedt, stationsbefäl på Polisen Stockholm Nord. Platsen har spärrats av för en teknisk undersökning och en anmälan om mordbrand har upprättats eftersom det förelåg stor spridningsrisk. Brandkåren hindrade elden från att sprida sig till själva skolan. 2009 utsattes Ekillaskolan för en stor brand där delar av byggnaden totalförstördes. – Just nu är det avspärrat och vi ska göra en teknisk undersökning, säger Adam Ladenstedt.
Skola som vanligt på måndag Sigtuna kommun skriver på sin hemsida att skolverksamheten inte påverkas utan att elever som vanligt går till skolan på måndag. Under söndagen ska skolan inspekteras för att säkerställa att inga andra skador har inträffat. Den planerade ombyggnaden av skolan kommer nu att försenas enligt kommunen.
Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.
Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.
Nyheter Antalet A-traktorer i Sigtuna kommun har ökat de senaste åren, enligt statistik som Newsworthy sammanställt med uppgifter från Transportstyrelsen.
Nyheter Barnafödandet i Sverige nådde en ny bottennivå under 2025. För fjärde året i rad minskade antalet födda barn i landet. I Sigtuna kommun gick utvecklingen däremot åt motsatt håll.
Notiser Under vintern har 62 viltolyckor rapporterats i Sigtuna kommun, vilket ligger nära genomsnittet för de senaste tio åren som är 60 olyckor för samma period.
Blåljus En person häktades vid Attunda tingsrätt misstänkt för deltagande i terroristorganisation. Beslutet fattades efter en häktningsförhandling som genomfördes under fredagen.
Nyheter Ett signalfel mellan Ulriksdal och Helenelund påverkar pendeltågstrafiken på linje 40 mot Uppsala C och linje 41 mot Märsta. Sedan klockan 09.00 stannar tågen inte vid Helenelund.
Blåljus Ett arbetsfordon började brinna vid F-piren på Terminal 5 på Arlanda flygplats natten mot söndag. Larmet kom in till SOS strax före klockan 01.30.
Ung & Student Bristen på praktikplatser är en växande utmaning för flygteknikutbildningarna i Sverige – något som på sikt kan påverka kompetensförsörjningen vid bland annat Arlanda flygplats.