Foto: Jamshid Jamshidi

Även en man dödades i vansinnesfärden

En 74-årig kvinna avled kort efter olyckan 3:e maj, nu framkommer att även kvinnans man avlidit till följd av skadorna enligt Expressen.

En kvinna avled kort efter vansinesfärfen på Stationsgatan och nu har det framkommit att hennes man dödats till följd av skadorna. Det skriver Expressen på fredagen. Paret hade varit ihop i 50 år.

märsta.nu rapporterade tidigare i veckan att den misstänkte fortfarande kvarstår i häktet misstänkt för bland annat vållande till annans död. Men enligt Expressen gäller misstankarna två fall av grovt vållande till annans död. Den misstänktes advokat Henrik Lilja säger till Expressen att han mår dåligt av det som hänt. Mannen erkänner grovt rattfylleri men nekar till grovt vållande till annans död.

märsta.nu avslöjade att den misstänkte dömdes för brott i januari men väntade på att domen skulle vinna laga kraft. Det har även framkommit att mannen var på rättegång i Attunda tingsrätt bara några timmar innan kraschen.

 

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

sommarlov

Mängder av aktiviteter i kommunen under sommarlovet

Ung & Student Sigtuna kommun har ett stort utbud av aktiviteter för barn och unga under sommarlovet 2025. I Märsta, Valsta, Sigtuna och Rosersberg arrangeras kostnadsfria eller subventionerade aktiviteter genom kulturförvaltningen, fritidsgårdarna, biblioteken och lokala föreningar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening