Attack kraschade märsta.nu

Du märkte kanske att märsta.nu gick ner i söndags. Anledningen var att någon försökte hacka sig in på märsta.nu och skapade därmed en överbelastningsattack.

Någon lyckades utföra en överbelastningsattack på märsta.nu i söndags och kraschade sidan i 24 timmar. Webbhotellet som märsta.nu ligger på har nu vidtagit åtgärder för att attacker av liknande slag inte ska uppstå igen.
– Vi vet inte om det är riktat just mot vår sajt eller inte men vi ser allvarligt på den här typ av attack, säger Daniel Iskander, ansvarig utgivare på märsta.nu

EXTRA

Polis misstänker grov våldtäkt mot barn

Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.

Risk för ishalka i Sigtuna kommun

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.

A-traktorer ökar i kommunen

Nyheter Antalet A-traktorer i Sigtuna kommun har ökat de senaste åren, enligt statistik som Newsworthy sammanställt med uppgifter från Transportstyrelsen.