Arlandagymnasiet F2-3 vann sin åldersklass när Skol-SM för handbollsgymnasier avgjordes i Jönköping.
Konkurrensen var hård i klassen F2-3 där 16 skolor ställde upp för spel berättar instruktören och tränaren Jimmy Karlsson. I laget finns bara spelare från Skånelas organisation, flertalet med A-lagskontrakt i bagaget som Filippa Sarenbrant och Lina Wessberg. Även Emma Fernis hör till laget men hon var inte med på grund av skada. Trots det så lyckades man ta sig till final där Midsommarkransen besegrades med 13-9. Karlsson tycker att Linn Wiberg var fantastisk i målet och Moa Andersson som V9. Arlandagymnasiet hade flera lag med men det gick långt ifrån lika bra för de övriga. Turneringen avgjorde i Jönköping söndag-måndag.
Blåljus En vinglig färd som börjar vid Häggvik på E4 slutar med att en man grips på Södergatan i Märsta. Föraren, en man i 45-årsåldern, misstänks för flera brott, däribland grov vårdslöshet i trafik och drograttfylleri.
Nyheter SMHI varnar för kraftiga vindbyar i samband med skurar under fredagskvällen den 2 maj. Varningen gäller bland annat Sigtuna kommun och övriga delar av östra Svealand.
Nyheter Antalet rapporterade fall av TBE minskade i Sverige under 2024, men i Sigtuna kommun ökade smittan. Det visar ny statistik från Folkhälsomyndigheten.
Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.