Arbetslösheten ökade med en procent

Arbetslösheten i kommunen är uppe i hela 7,8 procent.

Sigtuna kommuns arbetslöshet är klart över länssnittet, 7,8 procent var öppet arbetslösa augusti, att jämföra med länet på 6 procent enligt siffror från Newsworthy. Arbetslösheten i kommunen har ökat med hela en procent sen i augusti 2018. Sett till antalet personer 1916 inskrivna som arbetssökande, det är 306 fler än ifjol.

Uppgången syns i 15 av länets kommuner men den ökar mest i Sigtuna. Andelen utrikesfödda som var arbetslösa är uppe i 14,5 procent, en ökning med 0,8 procent jämfört med förra året. De utrikesfödda står för 6,7 procent av arbetslösheten i kommunen. Ungdomsarbetslösheten låg på 7,7 procent, 212 personer mellan 18-24 år var inskrina på Arbetsförmedlingen som arbetssökande, en ökning med 54 personer.

Länets högsta arbetslöshet finns i Södertälje och Botkyrka med 10,8 respektive 10,1 procent, men i båda kommunerna minskar arbetslösheten. Trea är Järfälla med 8 procent och fyra Sigtuna. I grannkommunen Väsby var arbetslösheten 7,5 procent, en ökning med 0,9 procent. Vallentuna har lägst arbetslöshet med 3,3 procent.

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.

valet2026

Lokalt stöd för Liberalernas nya linje

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.

Märstabo döms för att ha kört i mittenfil på E4

Notiser En 35-årig bilist från Märsta får böter efter att polisen filmat honom köra länge i mittenfilen på E4 norr om Stockholm, utan att väja till höger. Tingsrätten konstaterar att föraren bröt mot trafikregler som få känner till, enligt experter.

Rosersbergs skytteförening hotas efter uppsagt arrende

Notiser Rosersbergs skytteförening i Tallmilan står inför en oviss framtid efter att Fortifikationsverket sagt upp arrendeavtalet för skytteanläggningen. Beskedet gäller från och med nu fram till den 31 oktober 2029, och föreningen har ännu inte fått någon konkret förklaring till beslutet.