Foto: Peter Kroon/Arbetsförmedlingen

Arbetslösheten nu under nio procent

Arbetslösheten i kommunen är nu under nio procent och har sjunkit med nästan två procentenheter jämfört med förra året.

Drygt 2200 personer i kommunen är arbetslösa vilket motsvarar 8,9 procent. Minskningen är 1,8 procentenheter jämfört med för ett år tillbaka enligt siffror från SCB som Newsworthy sammanställt. Under pandemin var arbetslösheten i kommunen uppe kring 12 procent. Även bland utrikesfödda går siffrorna ner och är nu 15 procent. Under pandemin var det var femte utrikesfödd som var arbetslös. Ungdomsarbetslösheten fortsätter också ner och är nu kring 9 procent. Under pandemin var ungdomarna mellan 16-24 år kraftigt påverkade av arbetslösheten. Som mest var det 15 procent av ungdomarna som var arbetslösa.

Efterfrågan finns just nu inom lager- och terminal, lastbilsförare, truckförare, inom restaurang och taxi. Totalt var det i mitten av september hela 720 lediga jobb i kommunen varav 130 av dessa fanns inom lager- och terminal.

valet2026

Lokalt stöd för Liberalernas nya linje

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.

Märstabo döms för att ha kört i mittenfil på E4

Notiser En 35-årig bilist från Märsta får böter efter att polisen filmat honom köra länge i mittenfilen på E4 norr om Stockholm, utan att väja till höger. Tingsrätten konstaterar att föraren bröt mot trafikregler som få känner till, enligt experter.

Rosersbergs skytteförening hotas efter uppsagt arrende

Notiser Rosersbergs skytteförening i Tallmilan står inför en oviss framtid efter att Fortifikationsverket sagt upp arrendeavtalet för skytteanläggningen. Beskedet gäller från och med nu fram till den 31 oktober 2029, och föreningen har ännu inte fått någon konkret förklaring till beslutet.

Stor risk för gräsbrand under fredagen

Notiser SMHI varnar för risk för gräsbrand i Sigtuna kommun och övriga Svealand under fredagen. Risken är stor eller lokalt mycket stor i de snöfria områdena mellan klockan 11.00 och 16.00.

Sju av tio kan få skyddplats i kommunen

Notiser I Sigtuna kommun finns 269 skyddsrum med totalt omkring 37 100 platser, vilket motsvarar cirka 70 procent av kommunens invånare. Nu ska fler skyddade utrymmen identifieras i källare, garage och vägtunnlar, rapporterar Newsworthy.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu