Arlanda bör inleda arbetet med en fjärde bana. Foto: Daniel Asplund/Swedavia

Arbetet med en fjärde bana bör inledas

På måndagen meddelade regeringens utredare i flygplatsfrågan gällande Bromma att den bör stängas och att Arlanda ska börja bygga ut för en fjärde bana.

Regeringens utredare Anders Sundström presenterade sin utredning om Bromma och Arlanda flygplats under måndagen. Han fastslår att Bromma bör stänga efter 2038 och att Arlanda skyndsamt ska byggas ut.
– Jag bedömer att Bromma inte har någon framtid efter 2038, säger Sundström enligt Svenska Dagbladet.

Bromma kan dock inte stänga förrän Arlanda har en fjärde bana enligt Sundström. Det skulle ta omkring 20 år att förverkliga med all planering och tillståndsprocesserna. Den tredje banan tog sju år att bygga.
– Detta är inget att gå och vänta på, planeringen måste starta, fortsätter Sundström.

Handelskammaren kritisk
Sundströms besked sågas dock av Handelskammaren i Stockholm. VD:n Maria Rankka. Hon anser att Arlanda bör byggas ut som Sundström föreslår men även att Bromma bevaras:
– Det är bra att utredaren Anders Sundström vill öka Arlandas flygkapacitet eftersom flygplatsen redan är nära sitt kapacitetstak i högtrafiktid. Att förbättra flygtillgängligheten är en av de viktigaste åtgärderna för att långsiktigt stärka svensk konkurrenskraft. Stockholms huvudkontorsekonomi är starkt beroende av fler direktflyglinjer till Amerika, Asien, Afrika och Europa.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.