Foto: Press/SigtunaHem

Ännu ingen hyra klar hos SigtunaHem

Förhandlingarna mellan SigtunaHem och Hyresgästföreningen är ännu inte klarar men sker i en positiv anda enligt SigtunaHems VD Göran Langer.

Hyresgästföreningen och SigtunaHem står för långt från varandra enligt ett nyhetsbrev som SigtunaHem skickat ut och publicerat på sin hemsida. Men förhandlingarna ska ändå ske i positiv anda enligt VD Göran Langer. SigtunaHem yrkade en höjning på 3,5 procent. Hyresgästföreningens representant sa i december till märsta.nu att man inte ansåg det vara rimligt.
– Vi har förståelse för att det här kan betraktas som en kraftig höjning för vissa, men vi måste ha den för att skapa långsiktig stabilitet i SigtunaHems ekonomi, säger Göran Langer enligt nyhetsbrevet.

Förhandlingarna kan stranda
För att lösa situationen har SigtunaHem begärt medling hos Hyresmarknadsnämnden som ska presentera ett förslag som kan antas av båda parter. I slutet av februari hoppas man att nå en överenskommelse, om inte så strandar förhandlingarna och det blir upp till Hyresnämnden som är sista beslutande instans:
– Vi hoppas att vi kan få en förståelse för vår ekonomiska situation och de mål vi har om att leverera ett tryggt och högkvalitativt boende samt kunna fortsätta vår satsning på att bygga om lägenheterna i miljonprogrambeståndet, fortsätter Göran Langer.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)
jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.