Foto: Press/SigtunaHem

Ännu ingen hyra klar hos SigtunaHem

Förhandlingarna mellan SigtunaHem och Hyresgästföreningen är ännu inte klarar men sker i en positiv anda enligt SigtunaHems VD Göran Langer.

Hyresgästföreningen och SigtunaHem står för långt från varandra enligt ett nyhetsbrev som SigtunaHem skickat ut och publicerat på sin hemsida. Men förhandlingarna ska ändå ske i positiv anda enligt VD Göran Langer. SigtunaHem yrkade en höjning på 3,5 procent. Hyresgästföreningens representant sa i december till märsta.nu att man inte ansåg det vara rimligt.
– Vi har förståelse för att det här kan betraktas som en kraftig höjning för vissa, men vi måste ha den för att skapa långsiktig stabilitet i SigtunaHems ekonomi, säger Göran Langer enligt nyhetsbrevet.

Förhandlingarna kan stranda
För att lösa situationen har SigtunaHem begärt medling hos Hyresmarknadsnämnden som ska presentera ett förslag som kan antas av båda parter. I slutet av februari hoppas man att nå en överenskommelse, om inte så strandar förhandlingarna och det blir upp till Hyresnämnden som är sista beslutande instans:
– Vi hoppas att vi kan få en förståelse för vår ekonomiska situation och de mål vi har om att leverera ett tryggt och högkvalitativt boende samt kunna fortsätta vår satsning på att bygga om lägenheterna i miljonprogrambeståndet, fortsätter Göran Langer.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening