Ännu en stökig kväll i Valsta

Fredag kväll var på nytt stökig i Valsta och polis fick åka till centrum två gånger för att reda ut ungdomsstök: - Vi fick inte tag i någon och inte heller signalement, säger Albin Näverberg vid Polisens regionsledningscentral.

Vid två tillfällen på fredagskvällen fick polis åka till Valsta Centrum med anledning av att ungdomar stökat, man ska bland annat ha skjutit fyrverkerier i centrumet så att det rökfylldes. Albin Näverberg berättar för märsta.nu på fredagskvällen att flera besökare i centrumet kände obehag av lukten men att ingen skadades fysiskt. Brandkår behövde inte kallas in. Det är andra kvällen i rad som det är stökigt med ungdomar i Valsta, på torsdag kväll punkterades däcken på en polisbil i samband med att patrullen skulle leta efter de stökiga ungdomarna.

Kommunen rensar bort övergivna cyklar i juni

Notiser Under juni månad genomför Sigtuna kommun en inventering av övergivna cyklar vid samtliga cykelställ i kommunen. Åtgärden syftar till att frigöra plats och förbättra ordningen i offentliga miljöer.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening