Foto: Daniel Iskander

Anlagd brand i sophus

Brandkår fick åka till Södergatan vid 10.50-tiden där någon hade tänt eld på ett sopkärl.

Larm om brand i sophus på Södergatan kom kring 10.50 på förmiddagen. Brandkår och polis åkte till platsen och branden kunde släckas innan den spred sig i själva sophuset. Sopkärlet var totalförstört och sophuset behöver nu vädras ut samt saneras efter släckningsmedlet som brandkåren använde. Polisen var också på plats och upprättade en anmälan om skadegörelse genom brand.

Mordet i fjärden

Rättegången inleds idag

Notiser Idag inleds rättegången mot den man som misstänks för mordet i Sigtunafjärden för elva år sedan.

Mycket stor brandrisk i kommunen

Notiser Det råder mycket stor risk för skogsbrand i Sigtuna kommun under fredagen. Varningen gäller från klockan 09 till 22 och omfattar stora delar av sydöstra Svealand.

Väsby kan stoppa kraftledning mot Odensala

Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.