Foto: Daniel Iskander/Arkiv

Ändrad turtäthet för flera busslinjer

SL har skickat ett förslag till Trafiknämnden att man ska dra ner på ett antal linjer och turer i länet, några av dessa ligger i kommunen.

133 linjer berörs av SL:s effektiviseringsplaner, linje 572 kommer att köra i 30 minuterstrafik mellan 6.30-7.30 samt mellan 16.30-18.00. Linje 575 kommer att köra i 60 minuterstrafik mellan 9-15 på vardagar och 11-18 på helger samt 60-minuterstrafik vardagar mellan kl. 19-06.

Linje 576 minskar med fem avgångar på förmiddagen och fyra på eftermiddagen, två avgångar tidigt på morgonen dras in helt på vardagar. Linje 581 kommer att köra i 60-minuterstrafik mellan 9-15 på vardagar och 11-18 på helger. Mellan kl. 19-06 på vardagar blir det 60-minuterstrafik.

Anledningen till besparingarna är att stockholmarna blir allt fler och att kostnaderna överstiger intäkterna. Från 2016 ska de nya tiderna börja gälla och SL räknar med att spara in 100 miljoner kronor på busstrafiken nästa år.
– Vi har tittat på linje för linje, hur mycket vi kan spara på en åtgärd och hur många som påverkas av den. Om resenärsunderlaget inte motiverar det utbud som finns så föreslår vi en utglesning, säger trafikdirektören Sara Catoni till DN.se

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.