Foto: Moderaterna

Alliansen lämnade möte i protest

Oppositionen anklagar Utbildnings- och arbetamarknadsnämnden ordförande Ibrahim Khalifa (S) för att han försöker tysta deras ledamot Veronika Barkman (M): - Den styrande S-minoriteten har börjat använda jävsanklagelser för att tysta oppositionen, skriver Mårten Fintling (C) i ett pressmeddelande.

Bakgrunden till ”jävsanklagelsen” inträffade då sommarjobb för ungdomare skulle diskuteras. Då beslutade majoriteten att Veronika Barkman (M) inte skulle få delta i beslutet på grund av jäv. Enligt Ibrahim Khalifa (S), ordförande i nämnden, har Veronika Barkmans sambos företag suttit i förhandlingar med kommunen om sommarjobb och därför ansågs hon jävig.
– När det gäller jäv krävs det inte nödvändigtvis att personen är partisk, utan det räcker med att det finns skäl att misstänka att personen inte är opartisk. Jäv är till för att inte förtroendet för enskilda ledamöter och besluten ska påverkas. Att en person anmäler jäv är inget ovanligt, jag gjorde det själv på senaste kommunfullmäktige under ärendet om Brandkåren Attunda, förklarar Khalifa (S).
Vaga argument
Oppositionen skickade med anledning av att Barkman fick lämna sammanträdet när beslut skulle fattas om Sommarjobbsförmedling 2015 ut ett pressmeddelande där man är kritiska till Khalifas agerande.
– Jag påpekade då att majoriteten måste ha mycket goda skäl för att hävda jäv och att sådana inte fanns framlagda säger Centerpartiets representant i nämnden. Då majoriteten trots våra protester och med ytterst vaga, svepande, argument och efter att frågan drivits till votering, röstade för att jäv förelåg, valde hela Alliansgruppen att lämna mötet i protest, uppger Mårten Fintling (C)
Försöker tysta oppositionen 
Alliansen tycker att majoriteten försöker tysta oppositionen eftersom Barkman har varit kritiska till hur kommunen hanterar sommarjobb för ungdomar och skickade bland annat en interpellation i ärendet till fullmäktige. Khalifa tillbakavisar anklagelsen om att han försöker tysta oppositionen:
– Att använda jäv för att tysta en opposition är inte möjligt. En person är endast jävig i ett specifikt ärende, och det är endast under den punkten personen inte kan delta. Dock går en ersättare in från berört parti in och således kan oppositionen fortfarande i full kraft driva sin politik, säger Ibrahim Khalifa (S).

Kommunen vill köpa Stationsgatan 4 i Märsta

Politik Sigtuna kommun planerar att köpa fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta, där bland annat Campino Pizzeria & Salladsbar och Fritidsbanken i dag har sina verksamheter. Byggnaden har tidigare rymt verksamheter som Golden Memories och Kung Carl.

Liberalerna vill flagga för Grönland

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun vill flagga för Grönland runt om i kommunen, mot bakgrund av USA:s presidents utspel om att USA behöver Grönland: - Grönland är ett självstyrande område med ett eget folk och en tydlig rätt till självbestämmande. Vi vill att Sigtuna kommun, precis som vi gör med Ukraina, även ska visa stöd för våra nordiska grannar när dessa rättigheter ifrågasätts, säger gruppledare Pernilla Bergqvist i ett uttalande.

Satsning på snabbare klottersanering

Notiser Arbetet med att hålla kommunen klotterfri ska nu gå snabbare. Genom ett nytt avtal med Vattenfall ansvarar kommunen även för sanering av klotter på deras anläggningar, som exempelvis elskåp.

Tullverket sätter in sedelhund på Arlanda

Nyheter Tullverket har nu placerat sin första renodlade sedelhund på Arlanda flygplats som en del av arbetet mot organiserad brottslighet och illegal penninghantering. Hunden är tränad att upptäcka kontanter som förs in eller ut ur landet utan att anmälas.

Utvisningen av Ayla

Aylas utvisning kan stoppas

Nyheter Under onsdagen meddelades att utvisningar till Iran kan stoppas tillfälligt på grund av den rådande inrikespolitiska situationen. Det innebär att märstabon Ayla som riskerar utvisning för tillfället stannar kvar i Sverige.

EXTRA

Skepptuna kan få militäranläggning

Nyheter Det tidigare EXPO-området i Skepptuna kan komma att användas för militär verksamhet. Marken har nyligen köpts av Fortifikationsverket, som ansvarar för fastigheter som används av Försvarsmakten.

Planering för elbussar vid Märsta bussdepå

Politik Region Stockholm planerar att elektrifiera bussdepån i Märsta. Det innebär att depån ska anpassas för att kunna ta emot och ladda elbussar. Totalt handlar det om 102 elbussar som ska börja trafikera området när Region Stockholm tar över busstrafiken i egen regi år 2029.

Klartecken för YH-utbildning inom flygteknik

Nyheter Myndigheten för yrkeshögskolan har beviljat Sigtuna kommuns ansökan om att starta en yrkeshögskoleutbildning inom flygteknik. Beslutet kom under gårdagen och innebär att kommunen efter flera års arbete nu får tillstånd att bedriva utbildningen.