Nystart för nya (MP)

Miljöpartiet meddelar att de hållit ett medlemsmöte för kvarvarande medlemmar efter att ett flertal medlemmar hoppat av eller uteslutits.

Den förra styrelsen i Miljöpartiet meddelade för drygt en vecka sedan att de lämnar sitt moderparti, anledningen var behandlingen av kommunalrådet Pierre Cengiz-Edstrand. Nu har ett ”legitimt” medlemsmöte hållits inom Miljöpartiet i Sigtuna kommun. Tillsvidare kommer MP i Stockholmsregionen att vara styrelse. Ett extra årsmöte ska hållas i närtid enligt ett pressmeddelande.
– Det är glädjande att det, trots ett tufft och omvälvande år, råder en positiv stämning bland medlemmarna vilket var tydligt vid gårdagens möte. Interimsstyrelsens uppgift blir nu att kalla och möjliggöra ett extra årsmöte, där lokalavdelningens medlemmar kommer att välja en ny styrelse bland annat, säger Elin Olsson, ordförande i Miljöpartiets distriktsstyrelse, tillika interimsstyrelse för MP Sigtuna.

Gamla styrelsen finns kvar
Tidigare i veckan skickade den gamla styrelsen i partiet ut ett pressmeddelande om att det inte finns hinder för ett utsäde ur föreningen, något som distriksstyrelse hävdar inte är möjligt utan att hålla två årsmöten.
– Föreningen är alltså numera helt fristående och varken nedlagd eller upplöst. Den hittillsvarande styrelsen kvarstår. Vi har under längre tid fråntagits tillgången till vårt medlemsregister och det kan hända att vi har missat någon i kallelsen. Styrelsen är i färd med att upprätta ett nytt medlemsregister, skriver förra styrelsen i pressmeddelandet.

Två vildar från (MP) sitter även i fullmäktige då Yasmine Edstrand gör sin far Pierre Cengiz-Edstrand sällskap som partilös. Den gamla styrelsen i (MP) avser bilda ett nytt parti, oklart under vilket namn.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Nyheter Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Nyheter Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Nyheter Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.

Lokala liberaler på landsmötet i Karlstad

Nyheter Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Nyheter Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Nyheter Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.