Lördagen inleds med en kall morgon i Sigtuna kommun, med temperaturer runt –9 grader. Kylan ligger kvar under större delen av dagen och det är fortsatt vinterväglag, med risk för halka på vägar och gångbanor. Trafikläget är lugnt under morgonen och inga större störningar har rapporterats. Kollektivtrafiken rullar enligt plan, med glesare avgångar som vanligt under helgen. Polisen har under natten och morgonen inte rapporterat några större händelser i kommunen.
Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.
Blåljus En man i 30-årsåldern omhändertogs sent på måndagskvällen efter att ha påträffats sovande i ett trapphus på Stockholmsvägen i Märsta. Han misstänks nu för flera brott.
Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.
Blåljus En personbil och en lastbil kolliderade på måndagsförmiddagen i korsningen Lindberghs gata/ Pionjärsvägen i Arlandastad. En person uppgav smärta i nacken.
Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.
Nyheter Ny statistik från Arbetsförmedlingen visar att arbetslösheten i Sigtuna kommun minskar. Under januari var 8,9 procent av arbetskraften inskrivna som arbetssökande, vilket är något lägre än för ett år sedan. Även i större delen av Stockholms län ses en nedgång.
Nyheter Arbetet med att göra Humlegården till en ny mötesplats i Sigtuna går vidare. Efter beslut i kommunstyrelsen ska fastigheten nu anpassas för de verksamheter som planeras flytta in.
Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.
Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)