Morgonkollen

Morgonkollen 14 januari!

Det är en mild morgon i kommunen, där temperaturen ligger runt 3–4 grader. Under dagen förväntas det vara fortsatt milt och mestadels molnigt.

I kollektivtrafiken ser läget ut att vara stabilt med inga större rapporterade störningar, men det är alltid bra att dubbelkolla aktuella avgångar i appen eller på hemsidan.

Blåljusläget har varit lugnt under natten, utan några större händelser rapporterade från kommunen.

Trafiken rullar på utan större problem, men pendlarvägar som E4 och länsväg 263 kan få ökad trafikbelastning under morgonrusningen. Ta det lugnt och håll avstånd om du ska ut på vägarna.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.

valet2026

(S) efterlyser samling för polisstation

Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.