Det är en kall morgon i Sigtuna kommun med temperaturer på -5 till -7 grader som håller i sig under både förmiddagen och dagen.
Kollektivtrafiken rullar på utan några större störningar, och för bilister är framkomligheten god, men det finns en viss risk för halka på vägarna, så ta det försiktigt i trafiken.
Blåljusrapporterna berättar om en lugn kväll och natt i kommunen utan några större incidenter.
Notiser Fem personer döms för grov narkotikasmuggling efter att ett paket med möbler visat sig innehålla stora mängder cannabis. Försändelsen stoppades på Arlanda i oktober.
Politik Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.