Morgonkollen

Morgonkollen - 13 oktober!

Väder: Söndagen i Märsta bjuder på svalt höstväder. Morgonen börjar med dimma och temperaturer runt 4-6 grader. Under dagen stiger temperaturen till omkring 10-11 grader, men molnen täcker stora delar av himlen. Framåt eftermiddagen kan det klarna något, innan kvällen återgår till kyligare 6-8 grader. Svaga vindar på 1-2 m/s väntas genom hela dagen, vilket kan göra det lite kallare än vad temperaturen visar.

Blåljus: Inga större incidenter rapporteras i nuläget, men polisen uppmanar allmänheten att vara vaksam och anmäla eventuella observationer via polisens hemsida eller telefon.

Trafik: Vägförhållandena förblir relativt bra, men morgondimman kan påverka sikten på vissa vägar. Trafikverket uppmanar bilister att köra försiktigt, särskilt under morgontimmarna. Inga större vägolyckor har rapporterats, men det kan vara lite trångt på vägarna då det är söndagstrafik.

Kollektivtrafik: Inga större störningar att rapportera om.

Misstänkt drograttfylleri i Valsta

Blåljus Polisen larmades till Valsta efter att en man uppträtt märkligt och försökt öppna en bil som inte var hans. På plats misstänktes han för drograttfylleri och narkotikabrott.

Berusad man omhändertogs efter bråk på Arlanda

Blåljus En berusad man i 30-årsåldern omhändertogs av polis på Arlanda under fredagskvällen efter att ha knuffat en annan person. Händelsen inträffade strax före klockan 18 och ledde till ett larm om stökigt beteende på flygplatsen.

Risk för skyfall i på söndag

Notiser Under söndagen den 13 juli gäller en gul vädervarning för skyfall i Sigtuna kommun och övriga delar av norra Stockholms län. Varningen är utfärdad från midnatt till kl. 17 på eftermiddagen.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening