Morgonkollen

Morgonkollen 26 november med märsta.nu:

Kollektivtrafik och Väder: En smidig morgon rapporteras från SL utan större avvikelser i kollektivtrafiken. Temperaturen ligger på en kylig nivå, cirka 5 minusgrader under morgonen. Under dagen förväntas vädret förbli klart och kallt, med temperaturer som ligger mellan 3 till 5 minusgrader.

Trafikvarning: Idag kommer det finnas en julmarknad i Sigtuna som kan påverka trafiken i området. Förvänta dig köer till och från Sigtuna samt i centrala Sigtuna mellan klockan 10 och 18 idag. Denna aktivitet kan resultera i viss störning i trafikflödet, så det är bra att vara förberedd om du planerar att resa i området under dagen.

Blåljus: Inga speciella händelser har rapporterats från blåljusenheterna, vilket innebär att det är en lugn morgon utan några större händelser att rapportera om.

Det är bra att ha denna information i åtanke om du planerar att resa eller vistas i Sigtuna idag. Fortsätt följa märsta.nu för eventuella uppdateringar under dagen.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.