Foto: Insändarbild

Morgonkollen

Välkommen till Morgonkollen med märsta.nu! Här är de senaste uppdateringarna för dagen.

Väder: Vi kan förvänta oss en underbar dag med soligt väder och en temperatur på 23 grader. Det är en perfekt dag att njuta av utomhusaktiviteter och ta vara på det fina vädret.

Kollektivtrafik: Tyvärr meddelar vi att det kommer att bli förändringar i pendeltågstrafiken idag på grund av personalbrist. Förändringarna är planerade tills vidare och kan påverka dina resor. Vi rekommenderar att du håller dig uppdaterad om pendeltågens status genom att besöka sl.se eller använda appen. Detta hjälper dig att planera din resa på bästa sätt och undvika eventuella förseningar.

Trafik: Vi har goda nyheter när det gäller trafikläget i kommunen. Just nu rapporteras det om normal framkomlighet på vägarna. Det innebär att du inte bör förvänta dig några större trafikstörningar eller vägarbeten som kan påverka din resa. Kom ihåg att alltid följa trafikregler och vara uppmärksam när du är ute på vägarna.

Blåljus: Under den senaste kvällen och natten har det inte rapporterats om några speciella händelser. Det verkar ha varit en lugn period utan några större incidenter. Vi uppmanar dock alla att fortsätta vara uppmärksamma och följa nyhetsuppdateringar för eventuella ändringar eller viktiga händelser.

Det var Morgonkollen med märsta.nu för idag. Vi önskar er en trevlig dag och hoppas att ni får möjlighet att njuta av det fina vädret och en smidig resa. Håll er uppdaterade genom att besöka märsta.nu för de senaste nyheterna och uppdateringarna i kommunen.

Denna text genererades med en textrobot

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Flygplan mot Arlanda larmade om rök i kabin

Blåljus Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening