Elever från Odensala skola visar upp sitt projekt om matsvinnFoto: Pressbild/Sigtuna kommun

Elever gör utställning om matsvinnet

Odensala skola har gjort en utställning på temat matsvinn som visas upp på Stora Brännbo.

Elever på årskurs 6 i Odensala skola har under hösten arbetat med temat hållbarhet och fokuserat på bland annat matsvinn på hemkunskapen. I samarbete med Sigtuna kommun och Destination Sigtuna har deras arbete nu resulterat i en utställning som visades upp på Stora Brännbo under fredagen, 15/11.
– Det är viktigt att vi tidigt gör barn medvetna om konsekvenser med matsvinn när det gäller miljöproblem och resursslöseri, berättar Barn- och ungdomsnämndens ordförande Pernilla Bergqvist (L).

Hoppas på god effekt
Tidigare har skolorna i kommunen tävlat mot varandra för att minska svinnet i den så kallade Svinnkampen. Men Bergqvist hoppas även att detta projekt ska ge goda resultat.

Mäter svinnet dagligen
På utställningen kommer besökaren att kunna få se konkreta exempel på minskat matsvinn i rörliga bilder och vad Odensala skola gör för att minska svinnet.
– I samtliga förskolor och skolor i Sigtuna kommun mäter vi varje dag hur stort matsvinn vi har. Vår målsättning är att minska det med tio procent varje år. Vi har utbildat personalen i alla våra kök och ser redan att kökssvinnet och serveringssvinnet blivit mindre. Nu måste vi tillsammans arbeta med tallrikssvinnet, säger Åsa Storgärds Lundin, måltidschef i Sigtuna kommun.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.