Elever från Odensala skola visar upp sitt projekt om matsvinnFoto: Pressbild/Sigtuna kommun
Elever gör utställning om matsvinnet
Odensala skola har gjort en utställning på temat matsvinn som visas upp på Stora Brännbo.
Elever på årskurs 6 i Odensala skola har under hösten arbetat med temat hållbarhet och fokuserat på bland annat matsvinn på hemkunskapen. I samarbete med Sigtuna kommun och Destination Sigtuna har deras arbete nu resulterat i en utställning som visades upp på Stora Brännbo under fredagen, 15/11. – Det är viktigt att vi tidigt gör barn medvetna om konsekvenser med matsvinn när det gäller miljöproblem och resursslöseri, berättar Barn- och ungdomsnämndens ordförande Pernilla Bergqvist (L).
Hoppas på god effekt Tidigare har skolorna i kommunen tävlat mot varandra för att minska svinnet i den så kallade Svinnkampen. Men Bergqvist hoppas även att detta projekt ska ge goda resultat.
Mäter svinnet dagligen På utställningen kommer besökaren att kunna få se konkreta exempel på minskat matsvinn i rörliga bilder och vad Odensala skola gör för att minska svinnet. – I samtliga förskolor och skolor i Sigtuna kommun mäter vi varje dag hur stort matsvinn vi har. Vår målsättning är att minska det med tio procent varje år. Vi har utbildat personalen i alla våra kök och ser redan att kökssvinnet och serveringssvinnet blivit mindre. Nu måste vi tillsammans arbeta med tallrikssvinnet, säger Åsa Storgärds Lundin, måltidschef i Sigtuna kommun.
Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.
Notiser Försvarsmaktens tjänstehund Terro, som försvann från övningsfältet i Rosersberg utanför Märsta på tisdagen vid 14-tiden, har nu hittats. Hunden lokaliserades under onsdagen i närområdet och kunde tas om hand av personal från Försvarsmakten.
Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.
Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.
Blåljus Strax före midnatt larmades polis till Sätunaområdet med anledning av skottlossning mot en bil. En man har gripits misstänkt för bland annat mordförsök.
Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.