Polis vid rondellen på Valstavägen/CentrumledenFoto: Insändarbild

Polis hittade vapen i stulen bil

Polis hittade vapen i en bil som man försökte stoppa i centrala Märsta på fredagskvällen.

Det var vid 21.30-tiden som polis försökte stoppa ett fordon i höjd med rondellen på Valstavägen. Bilen körde på en refug och i samband med det så sprang två personer från platsen. Ett stort antal poliser kallades till platsen, bland annat med hundpatrull men man lyckades inte gripa någon.

I bilen fanns ett misstänkt vapen och en förundersökning har inletts gällande grovt vapenbrott. Enigt uppgift till märsta.nu var det stundtals väldigt rörigt kring platsen och ett flertal yngre personer befann sig kring bilen och polisinsatsen.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Nyheter Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Flygplan mot Arlanda larmade om rök i kabin

Nyheter Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.

Skuldsatt man blev av med 5000 kronor i utmätning

Nyheter En man i 60-årsåldern skulle resa från Arlanda, men stoppades av polisen efter begäran från Kronofogden. På plats kunde polisen utmäta kontanter till ett värde av cirka 5 000 kronor, då mannen har stora skulder.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening