En 15-åring från Märsta åtalas för mord som skett i Växjö i slutet av förra året.
Flera personer åtalas för inblandning när ett par i Växjö sköts i december 2024. En av dessa är en 15-åring folkbokförd i Märsta. Enligt handlingarna från Åklagarmyndigheten åtalas 15-åringen för mord. – Det har framkommit att skyttarna åtagit sig att utföra ett uppdrag riktat mot målsägandena i utbyte mot pengar. Det har inte framkommit att det funnits en hotbild mot målsägandena eller att de har kopplingar till kriminalitet. Ett möjligt motiv som framkommit är att det kan vara fråga om hämnd för tidigare brott mot anhöriga till en person med koppling till organiserad brottslighet och att anstiftarna tagit fel på person, säger åklagare Marika Jönsson.
Huvudförhandlingen sker vid Attunda tingsrätt vecka 22-23. Enligt medieuppgifter i SVT sköts fel personer. En kvinna avled och en man skadades allvarligt. De ska ha delat samma efternamn med den person som var den tilltänkta måltavlan.
Uppdaterad 18/5: I en tidigare version framkom att märstabon åtalades för anstiftan. Vilket är felaktigt. Märstabon misstänks vara skytten och åtalas för mord.
Nyheter Arbetslösheten i Sigtuna kommun sjunker något. I mars var 8,8 procent av invånarna inskrivna som arbetssökande, en minskning jämfört med samma månad i fjol, enligt Newsworthy.
Nyheter Märstabon Marta Aguirre har valts om som ordinarie ledamot i Vänsterpartiets partistyrelse. Beslutet togs under partiets kongress i Örebro den 17–19 april.
Nyheter Miljöpartiet vill förlänga giltighetstiden för SL:s enkelbiljett från 75 till 90 minuter. Förslaget är en del av partiets politik inför valet i Region Stockholm.
Nyheter Nu börjar listorna inför höstens val till kommunfullmäktige i Sigtuna att bli klara. Totalt finns 220 kandidater från 14 partier registrerade hittills, enligt Newsworthys sammanställning.
Nyheter Valdeltagandet i Sigtuna kommun sjönk i senaste riksdagsvalet och bröt därmed en lång uppåtgående trend, enligt siffror som Newsworthy tagit fram.
Nyheter En ny studie från SLU visar att PFAS-halterna i svensk konsumtionsmjölk i stort sett är mycket låga eller inte mätbara. Det gäller även i områden nära platser där brandskum tidigare använts, som kring Arlanda och Rosersberg.
Nyheter Flera partier har färre kandidater inför höstens val till kommunfullmäktige. I Sigtuna har Kristdemokraterna tappat sju namn jämfört med valet 2022, enligt siffror som Newsworthy sammanställt.