Ung Företagsamhet ökar på de flesta håll i länet, kanske även i Sigtuna trots allt...Foto: Pressbild
111 elever i Ung Företagsamhet
Ung Företagsamhet ökar i länet men minskar i Sigtuna kommun: - Förra året gjorde vi en omläggning som innebar att både ettor och tvåor drev UF i vår handelsbutik. I år är tvåorna helt bortkopplade från UF och har sitt fokus på arbetsplatsförlagd utbildning – APL, förklarar Anna-Karin Sundmark, rektor på Arlandagymnasiet, i mail till märsta.nu
Det pekar uppåt för Ung Företagsamhet i länet, flera kommuner ökar både antal företag och elever. Men elva kommuner av 26 backar, däribland Sigtuna som enligt ett pressmeddelande från Ung Företagsamhet har 111 elever igång med företag, att jämföra med 169 förra läsåret. Medräknade i siffrorna är Arlandagymnasiets elever och sett till skolans storlek slår man flertal andra gymnasiet, bland annat Vilunda i Väsby där där man har 64 elever igång. Sigtuna är tia i länet på antalet elever.
Säljer kaffe och hanterar garderob Anna-Karin Sundmark, rektor på Arlandagymnasiet förklarar i mail till märsta.nu att skolan medvetet kopplat bort tvåorna från UF på skolan, dessa ska istället fokusera på arbetsförlags utbildning. Ettorna kom igång sent med sitt företagande och är inte registrerade än, inte heller restaurangeleverna räknas in i statistiken enligt Sundmark. Däremot finns det företagare på gymnasiesärskolan, fordonsprogrammet samt ekonomi- och handelselever. Sundmark berättar att några ev eleverna står för service i samband med föreställningar i Kulturum där de säljer kaffe samt hanterar garderob.
Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.
Blåljus En polisanställd i Sigtuna kommun åtalas misstänkt för grovt bedrägeri efter att ha sjukanmält sig i samband med semester vid flera tillfällen.
Nyheter Vanadis Energy planerar att bygga vad de kallar världens första gigafabrik för vanadin solid‑state‑batterier norr om Stockholm, med etablering i Rosersberg.
Nyheter Inför julhelgen väntas trafiken öka kraftigt. På E4 förbi Märsta och Rosersberg finns risk för köbildning när många reser till och från Stockholm.
Politik E4 vid Arlanda pekas ut som en av de viktigaste infrastruktursatsningarna i Stockholm-Mälarregionen när Mälardalsrådet nu svarar regeringen inför beslut om den nationella infrastrukturplanen för åren 2026–2037.
Nyheter Antalet dödsfall i trafiken under julhelgerna har minskat kraftigt de senaste 20 åren. Inför årets julhelg har försäkringsbolaget If sammanställt statistik över de mest olycksdrabbade vägarna. I Sigtuna kommun sticker E4 ut.
Nyheter En misstänkt plundring har upptäckts vid ett vikingatida område nära Fornsigtuna. En anmälan är på väg till länsstyrelsen i Stockholm. Fyndet är det tredje kända fallet på kort tid i Mälardalen.
Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.
Nyheter Arbetslösheten bland utlandsfödda i Sigtuna kommun sjönk i november till den lägsta nivån sedan 2019. Samtidigt ökade den totala arbetslösheten något jämfört med samma period i fjol.
Nyheter Antalet serveringstillstånd i Sigtuna kommun har minskat det senaste året. Jämfört med många andra kommuner har Sigtuna också relativt få krogar sett till befolkningen.