Swedavia kommer att göra om upphandlingen för säkerhetskontrollstjänsten som Proffice vann för några veckor sedan: - Vi har granskat upphandlingen och upptäckt att vi gjort ett upphandlingsrättligt fel. Därför har vi beslutat att avbryta upphandlingen. En så här omfattande upphandling innehåller många delar av komplicerad natur. Det viktiga nu är att det blir formellt korrekt i slutänden, säger Mats Paulsson, säkerhetsdirektör på Arlanda flygplats, i ett pressmeddelande.
Securitas som idag sitter på säkerhetskontrollens tjänster förlorade uppdraget i en upphandling till Proffice. Men nu skriver Dagens Industri att Swedavia valt att helt avbryta upphandlingen för säkerhetskontrollen med hänvisning till att Swedavia har begått ett upphandlingsrättsligt fel. En ny upphandling kommer att ta vid och Swedavia har vid Förvaltningsdomstolen begärt att målet avskrivs. I ett pressmeddelande bekräftar Swedavia att så är fallet.
Avtal fram till 31 maj Securitas begärde överprövning när Proffice tilldelades uppdraget i säkerhetskontrollerna. Securitas har sedan tidigare andra skyddsbevakningsuppdrag på Arlanda, det nuvarande kontraktet har man haft sedan 2007 och är värt 325 miljoner kronor per år. Den del som Seedavia förläng med Securitas är värd 70 miljoner kronor. Tillsvidare fortsätter Securitas även med säkerhetskontrollerna, det avtalet löper ut 31 maj 2016. Återstår att se om en ny upphandling hinner genomföras och vinna laga kraft innan dess.
Näringsliv Arlandastad Group vill ta nästa steg mot en ny järnvägsstation i Arlandastad i samband med att EQT blir ny ägare till Arlanda Express. En dialog om stationen ska nu inledas.
Näringsliv Arlandastad Group har tecknat en avsiktsförklaring om att sälja mark där det finns rätt att bygga, så kallade byggrätter, i Arlandastad. Affären omfattar totalt 37 200 kvadratmeter och har ett värde på 186 miljoner kronor.
Näringsliv Elteknikföretaget Emil Lundgren AB etablerar sig i F60 Företagspark i Arlandastad efter att Arlandastad F60 AB tecknat ett nytt hyresavtal. Inflyttning planeras till våren 2027.
Näringsliv A-Train, som äger Arlandabanan och driver Arlanda express, får riskkapitalbolaget EQT som ny långsiktig ägare. Verksamheten fortsätter med fokus på pålitlig och hållbar tågtrafik mellan Stockholm och Arlanda flygplats.
Näringsliv Apollo och flygbolaget Jettime har tecknat ett nytt tvåårigt avtal som innebär ökad chartertrafik från Stockholm Arlanda. Avtalet gäller från april 2026 till april 2028.
Näringsliv Det är nu möjligt att nominera kandidater till årets företagarpriser i Sigtuna. Näringslivsorganisationen Företagarna har i över 25 år delat ut utmärkelsen Årets Företagare för att lyfta fram företagare som genom engagemang, handlingskraft och nytänkande fungerar som förebilder.
Näringsliv Nu är det klar med ny krog till Hamnplan. Tidigare i år avbröts planerna med en entreprenör. Men nu har kommunen meddelat att en ny aktör startar upp 2026.
Näringsliv En klar majoritet av de största företagen i Sigtuna kommun redovisade positiva resultat i sina senaste bokslut, visar en sammanställning från Newsworthy.
Näringsliv Delningsekonomin fortsätter att växa kring Arlanda. Nu inleder SR Rental ett samarbete med Freetrailer, vilket innebär att gratis släputhyrning blir tillgänglig för både privatpersoner och yrkesverksamma i Arlandastad.
Näringsliv Arlandastad F60 AB har tecknat avtal med Ramirent AB, som etablerar ett nytt kundcenter i F60 Företagspark. Lokalerna omfattar cirka 2 600 kvadratmeter, med möjlighet att placera större maskiner utomhus.
Näringsliv Resandet fortsatte att öka på Arlanda under november, enligt Swedavias månadsstatistik. Totalt reste drygt 1,8 miljoner passagerare via flygplatsen, vilket är en ökning med 13 procent jämfört med samma månad förra året.
Näringsliv Under november registrerades fem konkurser i Sigtuna kommun. Bland de bolag som försattes i konkurs finns Legacy Bygg AB, som omsatte 6,8 miljoner kronor, samt HS1 Bemanning AB, Cedar Point AB, Firedev AB och Scandinavian Air Bridge AB.
Näringsliv Bake My Day tar nästa steg i Arlandastad. Företaget har inlett ett samarbete med Lidl Sverige, vilket innebär att fler av deras produkter nu kommer levereras direkt från bageriet i Arlandastad.
Näringsliv Training Partner Nordic AB och Formac Production AB inleder ett nytt samarbete med fokus på att stärka kompetens, säkerhet och teknikutveckling inom fordons- och maskinområdet. Partnerskapet kombinerar utbildning och produktlösningar för att möta en snabbt föränderlig bransch.
Näringsliv En ny vinterinstallation har placerats på Märsta torg. Den består av en miniatyrstad med ljussatta hus, granar och sittplatser som ska skapa en trivsam miljö under vintersäsongen.
Näringsliv Arbetslösheten i Sigtuna kommun steg under oktober och ligger nu över både läns- och rikssnittet. Totalt var 2 364 personer inskrivna som arbetssökande, en ökning jämfört med samma period förra året.
Näringsliv Antalet flygförbindelser i Stockholmsregionen har minskat med fyra procent mellan 2023 och 2025, enligt en ny rapport från Copenhagen Economics. Minskningen beror främst på färre avgångar från Bromma, Skavsta och Västerås, medan Arlanda nu står för 99 procent av regionens flygtrafik.