Foto: RC Chocolat

Sigtunacaféer kvar i White Guide

Igår presenterade White Guide vilka caféer som får plats i årets caféguide och kvar från förra året är Tant Brun och RC Chocolat i Sigtuna.

316 caféer i landet är med i White Guide 2015. 72 av dessa är helt nya. White Guide konstaterar i ett pressmeddelande att antalet caféer är fler än någonsin. En orsak är att café och konditorikulturen växer. 8:e juni ska de bästa caféerna dessutom utses i samband med en cafégala. Just nu får Tant Brun och RC Cohocolat i Sigtuna nöja sig med att vara med i guiden. Noterbart är att Sigtunas två caféer är de enda i Norrort som är med i White Guide.  De senaste åren har utmärkelser över fram för allt RC Chocolat haglat och ägaren Ronny Latva är även med i Konditorlandslaget.

Nu öppnar nomineringen till årets företagarpriser

Näringsliv Det är nu möjligt att nominera kandidater till årets företagarpriser i Sigtuna. Näringslivsorganisationen Företagarna har i över 25 år delat ut utmärkelsen Årets Företagare för att lyfta fram företagare som genom engagemang, handlingskraft och nytänkande fungerar som förebilder.

Klart med ny krog på Hamnplan

Näringsliv Nu är det klar med ny krog till Hamnplan. Tidigare i år avbröts planerna med en entreprenör. Men nu har kommunen meddelat att en ny aktör startar upp 2026.

Stark ökning av resandet via Arlanda i november

Näringsliv Resandet fortsatte att öka på Arlanda under november, enligt Swedavias månadsstatistik. Totalt reste drygt 1,8 miljoner passagerare via flygplatsen, vilket är en ökning med 13 procent jämfört med samma månad förra året.

Fem konkurser under november

Näringsliv Under november registrerades fem konkurser i Sigtuna kommun. Bland de bolag som försattes i konkurs finns Legacy Bygg AB, som omsatte 6,8 miljoner kronor, samt HS1 Bemanning AB, Cedar Point AB, Firedev AB och Scandinavian Air Bridge AB.

Nytt branschpartnerskap mellan Training Partner och Formac

Näringsliv Training Partner Nordic AB och Formac Production AB inleder ett nytt samarbete med fokus på att stärka kompetens, säkerhet och teknikutveckling inom fordons- och maskinområdet. Partnerskapet kombinerar utbildning och produktlösningar för att möta en snabbt föränderlig bransch.

Arbetslösheten ökar i Sigtuna

Näringsliv Arbetslösheten i Sigtuna kommun steg under oktober och ligger nu över både läns- och rikssnittet. Totalt var 2 364 personer inskrivna som arbetssökande, en ökning jämfört med samma period förra året.