Fredrik Kämpfe, branschchef på Transportföretagen flygFoto: Pressbild

Nya riktlinjer för att motverka störningar ombord på flygningar

Stökiga passagerare ombord på flygningar ökar och nu har flygbranschen enats om en gemensam policy för hur man ska hantera störningar ombord.

Flygbranschen samarbetar nu för att minska incidenter med stökiga passagerare som kan äventyra säkerheten ombord på flygplan och flygplatser. Detta problem har ökat de senaste åren både i Sverige och internationellt.

För att motverka detta har den svenska flygbranschen beslutat att stödja en gemensam policy. Syftet är att förbättra samarbetet och hitta lösningar för att minska antalet störande passagerare.

”Resenärer måste följa reglerna ombord och på flygplatser. De flesta gör det, men de som inte gör det kan skapa osäkerhet och otrygghet för andra,” säger Gunnar Ljungberg, luftfartsdirektör på Transportstyrelsen.

Flygbranschen arbetar redan med detta problem och genom denna gemensamma deklaration vill de ytterligare minska incidenterna genom kommunikation, utbildning och samarbete. Nya riktlinjer kommer att införas för att förebygga och hantera störningar, enligt Fredrik Kämpfe, branschchef på Transportföretagen flyg.

Företagare i kommunen mer nöjda med upphandlingar

Näringsliv Resultatet från årets Insikt-undersökning visar att företagares nöjdhet med kommunens upphandlingar har ökat från 62 till 68 på en 100-gradig skala. Kommunen placerar sig därmed över snittet i Stockholms län, och bemötandet lyfts särskilt fram som positivt.

Arlandas utveckling stärker Swedavias resultat

Näringsliv Arlandas utveckling och ökade kommersiella utbud har haft stor betydelse för Swedavias förbättrade resultat under årets första kvartal. Trots en viss nedgång i det totala antalet resenärer bidrog satsningar vid Arlanda till ökad nettoomsättning och stärkt kassaflöde för flygplatsbolaget.

Ny djurbutik öppnar i Arlandastad

Näringsliv Den 2 maj öppnar en ny Arken Zoo-butik i Arlandastad, Märsta. Etableringen är en del av kedjans expansionsplan för 2025 och blir ett tillskott för husdjursägare i kommunen.

100 nya hyresrätter när Stationsgatan 4 byggs om

Näringsliv Fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta har fått ny ägare. Storsala har, i samarbete med Lindesberg’s Bygg AB, köpt kontorsfastigheten av HSB Stockholm. Planen är att bygga cirka 100 hyresrätter på platsen, med en total boarea på 4 800 kvadratmeter.

Rituals öppnar butik i Arlandas nya Marknadsplats

Näringsliv Arlanda flygplats största kommersiella satsning, Marknadsplatsen i Terminal 5, närmar sig sin fullbordan. Sedan invigningen hösten 2023 har över 25 nya restauranger, caféer och butiker öppnat, och nu ansluter det populära skönhetsvarumärket Rituals.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening