Norwegian drar in direktlinjer från Arlanda till två destinationer i USA på grund av flygskatten: - Till stor del beror det på flygskatten, men också på en allmän politisk ovilja för att satsa på och utveckla linjenätet i Sverige, säger Charlotte Holmbergh Jacobsson, kommunikationschef på Norwegian, till Radio Stockholm.
Norwegians rutter mellan Arlanda-Las Vegas och Arlanda-Oakland (San Fransisco) dras in från och med kommande vinter enligt Radio Stockholm. Anledningen beror till stor del på flygskatten enligt bolagets kommunikationschef Charlotte Holmbergh Jacobsson samt allmän politisk ovilja att sats och utveckla linjenätet i Sverige.
Norwegian ska inte ha fått nån gehör när man lyft fram att göra Arlanda till en hub för långflygslinjer: – Vi märker att det inte finns något intresse från politikernas sida, säger Charlotte Holmberg Jacobsson enligt P4 Stockholm.
Finansmarknadsminister Per Bolund (MP) tillbakavisar kritiken om att det är flygskattens fel och poängterar att flyget har skattefördelar på andra området. – Flyget är sedan tidigare subventionerat genom lägre moms och undantag från bränsleskatter. Trots detta verkar Norwegian ha så dålig lönsamhet på vissa linjer att de inte klarar av den senaste tiden uppgång i bränslepriser. De behöver nog snarare se över hur de sköter sina affärer än skylla det på en i sammanhanget låg flygskatt, skriver Bolund i en kommentar till Sveriges Radio.
Näringsliv Bake My Days nya bageri i Arlandastad har fått en viktig internationell certifiering, BRC Global Standard, med högsta betyg A. Det betyder att företaget uppfyller mycket höga krav på livsmedelssäkerhet och kvalitet.
Näringsliv Resultatet från årets Insikt-undersökning visar att företagares nöjdhet med kommunens upphandlingar har ökat från 62 till 68 på en 100-gradig skala. Kommunen placerar sig därmed över snittet i Stockholms län, och bemötandet lyfts särskilt fram som positivt.
Näringsliv Arlandas utveckling och ökade kommersiella utbud har haft stor betydelse för Swedavias förbättrade resultat under årets första kvartal. Trots en viss nedgång i det totala antalet resenärer bidrog satsningar vid Arlanda till ökad nettoomsättning och stärkt kassaflöde för flygplatsbolaget.
Näringsliv Etableringen av Rosenqvists nya industrilokal i Rosersberg har nu officiellt inletts. Under måndagen togs det första spadtaget för byggprojektet.
Näringsliv Utvecklingen av Arlanda är avgörande för Stockholm-Mälarregionens konkurrenskraft. Det menar Mälardalsrådets företrädare Jens Sjöström (S) och Kristoffer Tamsons (M), som nu välkomnar Arlandasamordningens delrapport om förbättringar på vägsidan.
Näringsliv Den 2 maj öppnar en ny Arken Zoo-butik i Arlandastad, Märsta. Etableringen är en del av kedjans expansionsplan för 2025 och blir ett tillskott för husdjursägare i kommunen.
Näringsliv Under 2024 samlade resenärer och personal på Swedavias tio flygplatser in totalt 3,2 miljoner kronor till Svenska Röda Korset – en ökning med 400 000 kronor jämfört med föregående år.
Näringsliv Fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta har fått ny ägare. Storsala har, i samarbete med Lindesberg’s Bygg AB, köpt kontorsfastigheten av HSB Stockholm. Planen är att bygga cirka 100 hyresrätter på platsen, med en total boarea på 4 800 kvadratmeter.
Näringsliv Under våren 2025 börjar Cylinda/Vestel använda DSV Solutions logistikcenter i Rosersberg för att sköta lager och leveranser av sina vitvaror. DSV tar hand om hela logistikkedjan, från förvaring till distribution.
Näringsliv Det svenskgrundade företaget Growth Marketing Sweden AB har tagit sig till final i prestigefyllda European Search Awards 2025. Bakom bolaget står Jorge Castro, SEO-expert och tidigare Märstabo.
Näringsliv Sigtunahöjden har nominerats till Svenska Mötespriset, en utmärkelse som varje år delas ut till den mötesanläggning inom Svenska Möten som fått högst betyg av sina kunder.
Näringsliv Företagarna Sigtuna har valt Mona P Wågberg till ny ordförande. Hon tar över ledarskapet för en styrelse som nu förstärkts med flera nya ledamöter.
Näringsliv Den svenska finalen av kocktävlingen Copper Skillet avgjordes igår, där konferenskockar tävlade i både seniorklassen och juniorklassen. Simon Cardenas, kock på Hotell Kristina, tog hem segern i juniorklassen.