First Hotel Arlanda Airport ska det nya hotellet som uppförs vid Motortown hetaFoto: Pressbild

First Hotel till Arlandastad

First Hotel kommer att ta det nya hotellet som uppförs vid Motortoen enligt norska sajten Hotellmagasinet.

150 rum stora hotellett som uppförs vid Motortown i Arlandastad kommer bli ett First Hotel och heta First Hotel Arlanda Airport.
– Detta hotel tillför området något nytt när det gäller hotellstandard samt utbud av aktiviteter, design, konferens, säger administrative direktören i First Hotels, Roar Ingdal till Hotellmagasinet.

Roar Ingdal berättar att man satsat mycket på designen, restaurangen, konferens och andra aktiviteter eftersom det är en så bred kundgrupp som man vänder sig till. Hotellet kommer att vara en tillgång för fordonsindustrin som har etablerat sig i området med utbildningar och försäljning. September 2016 ska hotellet öppna och ansvarig blir då Thomas Bohm som är hotelldirektör på First Hotels anläggning i Norrtull.

Arlanda rankas som Europas punktligaste storflygplats

Näringsliv Swedavia redovisar ett fortsatt positivt resultat för årets tredje kvartal, med ökad nettoomsättning och förbättrat rörelseresultat. Bolaget uppger att efterfrågan på flygresor ökade både inrikes och utrikes, samtidigt som de kommersiella intäkterna steg.

Quality Hotel Arlanda XPO prisas för fjärde året i rad

Näringsliv Quality Hotel Arlanda XPO fortsätter att imponera i hotellbranschen. För fjärde året i rad har hotellet utsetts till Sweden’s Leading Conference Hotel av World Travel Awards, ett pris som hyllar framstående insatser inom turism och gästupplevelser världen över.

Terminal 5 blev Catwalk – Firade modevecka

Näringsliv Runt om i världen pågick modeveckor och så även på Sveriges största flygplats, Arlanda. Under fredagen förvandlades Terminal 5 till en stor catwalk för en dag när butikerna på flygplatsens nya Marknadsplats visade upp höstens mode för förbipasserande resenärer.