Här på DriveLab-området ska det bli en eventhallFoto: Pressbild

Eventhall öppnar i Arlandastad

Driveleb i Arlandastad kommer i maj att öppna upp en eventuell med plats för upp till 800 personer: - Det är väldigt roligt att se att utvecklingen av Drivelab och hela området runt Arlanda blivit så högintressant de senaste åren, kommenterar Arlandastad Holdings VD Dieter Sand.

TrainingPartner kommer att driva eventhallen på 1500 kvadratmeter med plats för uppemot 800 personer. TrainingPartner har redan ett stort engagemang i området och hyr ca 700 kvadratmeter egna lokaler samt att man har en egen testbana och snart även hotell i anslutning till området. Till hösten får man även en egen terrängbana. Eventhallen står klar redan 1:a maj.
– Äntligen börjar marknaden inse potentialen och möjligheterna av att etablera sig vid en flygplats. Vi satsar på långa relationer med våra samarbetspartners, så det är extra roligt när det går bra för dom. Training Partner är en av våra absolut viktigaste samarbetspartners, säger Dieter Sand, VD på Arlandastad Holding, i ett pressmeddelande.

TrainingPartners VD Peter Olofsson säger i pressmeddelandet att man med eventhallen kommer kunna spara in tid för sina kunder då de kan hålla sina event direkt på området istället för att åka någon annanstans. DriveLab ska vara en modern arena med fokus på utbildning, forskning och utveckling samt marknad i direkt anslutning till Arlanda flygplats. Den är även en del av så kallade Airport City-projektet.

Rosersbergaren Elin kan bli Årets VD

Näringsliv Elin Ingves Pyk från Rosersberg är nominerad till Årets VD 2025 i kategorin små företag. Hon är vd för Sevan och Sevan Hummus Factory, som har verksamhet i Rosersberg, och är en av tre finalister till utmärkelsen.

Comfort Hotel Arlanda utses till Comfort Hotel of the Year

Näringsliv Comfort Hotel Arlanda har återigen utsetts till Comfort Hotel of the Year under Strawberrys årliga Vinterkonferens, som hölls den 10–11 januari. Utmärkelsen delades ut inför tusentals medarbetare från hela Norden och är den tredje gången hotellet tar emot priset.

Minskad inrikestrafik påverkar Arlanda

Näringsliv Antalet resenärer på det svenska inrikesflyget har minskat kraftigt, vilket även märks på Arlanda, enligt en rapport från Transportstyrelsen. Jämfört med åren före 2019 har antalet passagerare nästan halverats.

Så här kan du spara pengar på dina dagliga utgifter

Partner Att hålla koll på sina dagliga utgifter är viktigt för att upprätthålla en stabil ekonomi. Genom att införa enkla sparstrategier kan du frigöra resurser för framtida behov. Dessa strategier är särskilt viktiga i dagens ekonomiska klimat.

Konkurserna ökade under 2025

Näringsliv Antalet konkurser i Sigtuna kommun ökade under 2025. Totalt gick 67 företag i konkurs, vilket är en uppgång med 16 procent jämfört med året innan.

EQT ny ägare till A-Train och Arlanda express

Näringsliv A-Train, som äger Arlandabanan och driver Arlanda express, får riskkapitalbolaget EQT som ny långsiktig ägare. Verksamheten fortsätter med fokus på pålitlig och hållbar tågtrafik mellan Stockholm och Arlanda flygplats.

Nu öppnar nomineringen till årets företagarpriser

Näringsliv Det är nu möjligt att nominera kandidater till årets företagarpriser i Sigtuna. Näringslivsorganisationen Företagarna har i över 25 år delat ut utmärkelsen Årets Företagare för att lyfta fram företagare som genom engagemang, handlingskraft och nytänkande fungerar som förebilder.