Arlandastad Group har tecknat ett 15-årigt hyresavtal med Bankomat AB för ett nytt hus som kommer att placeras i Explore Arlandastad. Arlandastad Group och BRA Bygg bildar ett JV-bolag för fastighetsutvecklingen. Bankomat ägs av Danske Bank, Handelsbanken, Nordea, SEB och Swedbank inklusive Sparbankerna.
Bankomat är ledande inom kontanthantering i Sverige med nästan 600 kontantautomater på olika platser och cirka 40 anställda. Bankomat bygger upp en egen värdehantering för att säkerställa kontantförsörjningen och etablerar ett platskontor i Explore Arlandastad. Lokalen, med en yta på cirka 1700 kvm BTA och möjlighet att utöka med cirka 200 kvm, beräknas vara klar för inflyttning under kvartal tre 2024. Stefan Wikman, värdehanteringschef på Bankomat AB, betonar fördelarna med platsens läge och Arlandastad Groups samarbetsvilja.
Arlandastad Group skapar också ett JV-bolag med BRA Bygg för fastighetsutvecklingen, baserat på ett fastighetsvärde om 4450 SEK/kvm byggrätt för en yta om 3300 kvm. Dieter Sand, VD för Arlandastad Group, understryker deras framgångsrika affärsutveckling trots osäkerheter och ser fram emot samarbetet med Bankomat och BRA Bygg.
Näringsliv Arlanda fortsätter att växa. Under årets andra kvartal ökade både antalet utrikesresenärer och intäkterna, samtidigt som flera nya flyglinjer etablerats.
Näringsliv Att handla parfym, hudvård och solglasögon i taxfreebutiken på Arlanda kan bli betydligt dyrare än att beställa samma produkter online. En ny prisanalys från Prisjakt visar att 87 procent av varorna kostar mindre i nätbutiker.
Näringsliv SAS har beställt 45 nya jetflygplan av modellen Embraer E195-E2, med möjlighet att köpa ytterligare 10. En satsning som kan få påverkan på inrikesflyget i Sverige för SAS med omfattande verksamhet på Arlanda.
Näringsliv Sommaren har hittills bjudit på regn och lågtryck över stora delar av landet – något som nu märks tydligt i bokningsstatistiken från researrangören Ving.
Näringsliv Valutaväxlaren FOREX stärker sin närvaro på Arlanda flygplats genom att öppna en ny butik i avgångshallen i Terminal 5 – före säkerhetskontrollen. Det blir företagets fjärde butik på flygplatsen och markerar en återkomst till denna del av terminalen.
Näringsliv BMW har förlängt sitt hyresavtal i Arlandastad till 2029 och utökar samtidigt sina lokaler till cirka 1 200 kvadratmeter. Företaget har bedrivit utbildning för bilar och motorcyklar i området sedan 2010.
Ekonomi Bilister i Sigtuna kommun betalar mer för sin bilförsäkring än bilägare i samtliga åtta grannkommuner. Det visar en ny undersökning från Compricer.
Näringsliv Ett franskt filmteam besökte i veckan Sigtuna för att spela in ett reportage om den populära restaurangen The Hairy Pig i Gamla stan – och det lokala samarbetet med Sigtuna Gin.
Näringsliv Den uppmärksammade upphandlingen om omsorgsresor i Sigtuna kommun har överklagats. Därför kommer Cabonline att fortsätta köra under hösten 2025.
Näringsliv Michael Harvey, styrelseordförande för branschorganisationen Taxiföretagen och tidigare kommunpolitiker för Kristdemokraterna i Sigtuna, går nu ut till försvar för taxibolaget Bolt efter den kritik som riktats mot företagets upphandling av skolresor i kommunen. Harvey menar att påståendena som framförts i media och av lokala politiker bygger på felaktiga uppgifter och ger en missvisande bild av taxibranschen.
Näringsliv Bilförsäljningsföretaget Autohero fortsätter att expandera i Arlandastad. Företaget har nu tecknat ett nytt avtal omfattande cirka 30 000 kvadratmeter, vilket ger plats för över 1 300 parkeringsplatser samt nya lokaler på omkring 1 100 kvadratmeter.
Näringsliv Stockholm Arlanda Airport har avslutat sin största kommersiella satsning någonsin. Drygt fem år efter byggstarten är nu hela Marknadsplatsen i Terminal 5 färdigställd och samtliga butiker och restauranger har öppnat.
Näringsliv Det danska designhuset Illums Bolighus har nu slagit upp portarna på Stockholm Arlanda Airport. Butiken blir vårens sista tillskott på flygplatsens nya Marknadsplats i Terminal 5 – ett område som nyligen blev utsedd till Årets kommersiella plats 2025 av branschorganisationen NCSC.
Näringsliv Gårdförsäljningen av gin på Wenngarn lockade många besökare och välkomnades av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M) som själv passade på att handla.
Näringsliv Arlandas nya Marknadsplats i Terminal 5 fortsätter att växa. Nu har Fredmans öppnat sin nya butik i avgångshallen – en destination i sig för resenärer med intresse för klockor, smycken och modeaccessoarer.