Foto: Pressbild

Bankomat etablerar i Arlandastad

Arlandastad Group har tecknat ett 15-årigt hyresavtal med Bankomat AB för ett nytt hus som kommer att placeras i Explore Arlandastad. Arlandastad Group och BRA Bygg bildar ett JV-bolag för fastighetsutvecklingen. Bankomat ägs av Danske Bank, Handelsbanken, Nordea, SEB och Swedbank inklusive Sparbankerna.

Bankomat är ledande inom kontanthantering i Sverige med nästan 600 kontantautomater på olika platser och cirka 40 anställda. Bankomat bygger upp en egen värdehantering för att säkerställa kontantförsörjningen och etablerar ett platskontor i Explore Arlandastad. Lokalen, med en yta på cirka 1700 kvm BTA och möjlighet att utöka med cirka 200 kvm, beräknas vara klar för inflyttning under kvartal tre 2024. Stefan Wikman, värdehanteringschef på Bankomat AB, betonar fördelarna med platsens läge och Arlandastad Groups samarbetsvilja.

Arlandastad Group skapar också ett JV-bolag med BRA Bygg för fastighetsutvecklingen, baserat på ett fastighetsvärde om 4450 SEK/kvm byggrätt för en yta om 3300 kvm. Dieter Sand, VD för Arlandastad Group, understryker deras framgångsrika affärsutveckling trots osäkerheter och ser fram emot samarbetet med Bankomat och BRA Bygg.

Från V75 till V85 – hästspelets stora omstart

Partner I oktober förra året försvann ett spelkoncept som präglat svenska lördagar i över tre decennier. V75 är borta, ersatt av V85. Det är mer än ett namnbyte – det är ett svar på djupgående förändringar i hur Sverige spelar.

Tapwell etablerar logistik i Rosersberg

Näringsliv Tapwell flyttar sin logistik till Rosersberg. Bolaget har tecknat ett långsiktigt avtal om drygt 4 000 kvadratmeter i en fastighet som ägs av Prologis. Inflyttning planeras till 1 juni 2026.