Foto: Pressbild

Arlandahotell lyxigast i världen

Clarion Hotel Arlanda har utsetts till det lyxigaste flygplatshotellet i världen enligt gäster, resebyråer och experter i branschen.

Tävlingen Luxury Travlers Guide Award har utsett vinnaren i kategorin Luxury Airport Hotel of the Year 2016. Hotellgäster, resebyråer och experter har sagt sitt och utsåg vinnaren till Clarion Hotel Arlanda.
– edan första spadtaget togs har vår vision varit att bli Europas Bästa Flygplatshotell. En strävan som gör att vi alltid vill vara bäst – vad det än gäller. Att vi nu får titulera oss som det lyxigaste flygplatshotellet i Europa är vi oerhört stolta över, kommenterar Jessica Norgren, General Manager på hotellet, i ett pressmeddelande.

De senaste åren har utmärkelserna haglar över Clarion Arlanda både interna priser inom Choicekedjan men även externa. I november kan Clarion Arlanda även ta hem förstapriset i European Hospitality Award där man är nominerade i kategorin ”innovation in Service” för konceptet med ”Happy dog” där man under nyår kan checka in hundar för ett fyrverkerifritt firande.

Företagare i kommunen mer nöjda med upphandlingar

Näringsliv Resultatet från årets Insikt-undersökning visar att företagares nöjdhet med kommunens upphandlingar har ökat från 62 till 68 på en 100-gradig skala. Kommunen placerar sig därmed över snittet i Stockholms län, och bemötandet lyfts särskilt fram som positivt.

Arlandas utveckling stärker Swedavias resultat

Näringsliv Arlandas utveckling och ökade kommersiella utbud har haft stor betydelse för Swedavias förbättrade resultat under årets första kvartal. Trots en viss nedgång i det totala antalet resenärer bidrog satsningar vid Arlanda till ökad nettoomsättning och stärkt kassaflöde för flygplatsbolaget.

Ny djurbutik öppnar i Arlandastad

Näringsliv Den 2 maj öppnar en ny Arken Zoo-butik i Arlandastad, Märsta. Etableringen är en del av kedjans expansionsplan för 2025 och blir ett tillskott för husdjursägare i kommunen.

100 nya hyresrätter när Stationsgatan 4 byggs om

Näringsliv Fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta har fått ny ägare. Storsala har, i samarbete med Lindesberg’s Bygg AB, köpt kontorsfastigheten av HSB Stockholm. Planen är att bygga cirka 100 hyresrätter på platsen, med en total boarea på 4 800 kvadratmeter.

Rituals öppnar butik i Arlandas nya Marknadsplats

Näringsliv Arlanda flygplats största kommersiella satsning, Marknadsplatsen i Terminal 5, närmar sig sin fullbordan. Sedan invigningen hösten 2023 har över 25 nya restauranger, caféer och butiker öppnat, och nu ansluter det populära skönhetsvarumärket Rituals.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening