Arbetsförmedlingen stänger igen på Eurostop

Arbetsförmedlingen omorganiserar och stänger ingen kontoret på Eurostop. Kommuninvånare kommer istället vara hänvisade till Arlanda, Väsby eller Sollentuna för personlig service: - Vårt syfte är att öka vår närvaro hos våra kunder genom att finnas ute hos dem, säger Susanne Wikström Arbetsförmedlingschef på Arbetsförmedlingen i Arlandaregionen.

Flera av Arbetsförmedlingens kontor dras in i Stockholm, det drabbar Sigtuna kommun i form av att kontoret i Eurostop upphör per 30:e november. Kommuninvånare är då hänvisade till Arlanda, Väsby eller Sollentuna om de vill ha personlig service eller ett besök. Men förändringen är inte negativ enligt Susanne Wikström, Arbetsförmedlingschef på Arbetsförmedlingen i Arlandaregionen. Hon berättar att syftet är att öka närvaron hos kunder genom att vara ute hos dem, det har man gjort genom ett samarbete med bland annat Sigtuna kommun där man har tillgång till jobbcoacher i Kulturskolanslokaler.
– Vi kommer kontinuerligt anpassa vårt service- och tjänsteutbud utifrån kundernas efterfrågan. De som söker arbete efterfrågar en modernisering och utbyggnad av våra digitala tjänster som möjliggör för dem att få en ökad och flexibel självservice på tider som passar dem. Våra företag som i denna region befinner sig i tillväxt vill ha stöd i rekrytering och kompetenshöjande insatser. De vill att vi kommer till dem för att bättre förstå deras vardag och behov, säger Susanne Wikström.

Frigör fler förmedlare
Kontoren i Väsby, Märsta och Sollentuna har slagits ihop men det är bara kontoret på Eurostop som läggs ner. I och med det tror Susanne Wikström att man kommer att få fler arbetsförmedlare att besöka företag och öka matchningen för att få fler i arbete.
– Vi har en kraftig tillväxt av näringslivet och vi behöver stödja företagare och arbetssökande att finna varandra. Vi har bla bemannat upp med fler arbetsförmedlare på vår arbetsförmedling för arbetsgivare på Arlanda i Sky City.

Många fick vänta på buss
Arbetsförmedlingen finns även kvar på Arlanda där det finns en nationell branschförmedling som förmedlar inom flygplatsverksamheten. Strategiskt ligger dock Arlanda, Väsby och Sollentuna bättre till än Eurostop, konstaterar Susanne med tanke på att besökare till Eurostop utan bil var hänvisade till buss med turtäthet på 30 minuter vilket ledde till att en stor del av tiden ägnades åt att vänta på bussar. Från 1:a oktober kan arbetssökande göra tidsbokade besök och man slipper vänta på kontoret för att träffa en förmedlare. I augusti var 1462 personer öppet arbetslösa vilket var en ökning med 6,5 procent jämfört med året innan. Antalet sökande totalt hade minskat med 2,7 procent till 2576 personer.

Designbutik nytt tillskott i Marknadsplatsen på Arlanda

Näringsliv Det danska designhuset Illums Bolighus har nu slagit upp portarna på Stockholm Arlanda Airport. Butiken blir vårens sista tillskott på flygplatsens nya Marknadsplats i Terminal 5 – ett område som nyligen blev utsedd till Årets kommersiella plats 2025 av branschorganisationen NCSC.

Exklusiva Fredmans har öppnat på Arlanda

Näringsliv Arlandas nya Marknadsplats i Terminal 5 fortsätter att växa. Nu har Fredmans öppnat sin nya butik i avgångshallen – en destination i sig för resenärer med intresse för klockor, smycken och modeaccessoarer.

Lüttgenau och Askervall prisas av Företagarna

Näringsliv Vid ett evenemang på Hotell Kristina har Företagarna Sigtuna utsett Årets Företagare och Årets Unga Företagare 2025. Utmärkelserna går till entreprenörer som med driv och nytänkande bidrar till det lokala näringslivets utveckling.

Arlanda prisas för Årets kommersiella yta

Näringsliv Marknadsplatsen i Terminal 5 på Stockholm Arlanda Airport har utsetts till vinnare i kategorin ”Årets kommersiella yta < 25 000 m²” vid NCSC Awards, en tävling som arrangeras av branschorganisationen Nordic Commercial Spaces & Communities (NCSC).

Vy lanserar elbusslinje till Arlanda

Näringsliv Vy Flygbussarna blir först i Sverige med att starta en kommersiell elbusslinje mellan Cityterminalen i Stockholm och Arlanda flygplats – helt utan offentligt stöd. Satsningen inleds i maj 2025 som ett sommarprojekt och kan på sikt bli en del av företagets ordinarie trafik.

Benjamin Ingrosso nytt ansikte i Wall of Fame

Näringsliv Artisten och låtskrivaren Benjamin Ingrosso har tagit plats i porträttgalleriet Welcome to my hometown i Terminal 5 på Stockholm Arlanda Airport. Under onsdagen avtäcktes hans porträtt vid en ceremoni där både flygplatsledning, media och resenärer deltog.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening