Så här blir det om några år i anslutning till Sky CityFoto: Pressbild

10-våningshus byggs på Arlanda

Swedavia som äger Arlanda flygplats har fattat beslut om att uppföra ett 10-våningshus i anslutning till Sky City: - Den kontorssatsning vi nu gör stärker utvecklingsmöjligheterna för Stockholm Arlanda Airport, säger Swedavias VD Torborg Chetkovic i ett pressmeddelande.

Swedavia har sedan tidigare beslutat om att uppföra en byggnad för kontorsverksamhet i anslutning till Sky City, nu kommer ytterligare en fastighet och tillsammans skapar de 15 600 kvadratmeter ny kontorsyta. Det blir en viktig del i att bli Skandinaviens ledande flygplats enligt ett pressmeddelande från Swedavia. De båda byggnaderna kommer att få namnet Sky City Office One. Efter slutgiltigt byggbeslut, som ännu inte är fattat, så beräknas byggnaderna stå färdiga inom två år. Kostnad för projektet är mellan 500-600 miljoner kronor vilket gör det till ett av de viktigaste projekten i Stockholmsregionen de kommande åren. Även ett nytt hotell ska etableras i området med plats för 400 rum och stå klart 2018.

EQT ny ägare till A-Train och Arlanda express

Näringsliv A-Train, som äger Arlandabanan och driver Arlanda express, får riskkapitalbolaget EQT som ny långsiktig ägare. Verksamheten fortsätter med fokus på pålitlig och hållbar tågtrafik mellan Stockholm och Arlanda flygplats.

Nu öppnar nomineringen till årets företagarpriser

Näringsliv Det är nu möjligt att nominera kandidater till årets företagarpriser i Sigtuna. Näringslivsorganisationen Företagarna har i över 25 år delat ut utmärkelsen Årets Företagare för att lyfta fram företagare som genom engagemang, handlingskraft och nytänkande fungerar som förebilder.

Klart med ny krog på Hamnplan

Näringsliv Nu är det klar med ny krog till Hamnplan. Tidigare i år avbröts planerna med en entreprenör. Men nu har kommunen meddelat att en ny aktör startar upp 2026.

Stark ökning av resandet via Arlanda i november

Näringsliv Resandet fortsatte att öka på Arlanda under november, enligt Swedavias månadsstatistik. Totalt reste drygt 1,8 miljoner passagerare via flygplatsen, vilket är en ökning med 13 procent jämfört med samma månad förra året.

Fem konkurser under november

Näringsliv Under november registrerades fem konkurser i Sigtuna kommun. Bland de bolag som försattes i konkurs finns Legacy Bygg AB, som omsatte 6,8 miljoner kronor, samt HS1 Bemanning AB, Cedar Point AB, Firedev AB och Scandinavian Air Bridge AB.

Nytt branschpartnerskap mellan Training Partner och Formac

Näringsliv Training Partner Nordic AB och Formac Production AB inleder ett nytt samarbete med fokus på att stärka kompetens, säkerhet och teknikutveckling inom fordons- och maskinområdet. Partnerskapet kombinerar utbildning och produktlösningar för att möta en snabbt föränderlig bransch.

Arbetslösheten ökar i Sigtuna

Näringsliv Arbetslösheten i Sigtuna kommun steg under oktober och ligger nu över både läns- och rikssnittet. Totalt var 2 364 personer inskrivna som arbetssökande, en ökning jämfört med samma period förra året.