Idag är det trippelkrock i aktiviteter med Barnens dag, Södergatans dag och Öppet hus hos Brandkåren i KolstaFoto: Magnus Granhagen/Arkiv
Trippelkrocken idag: Barnens dag, Södergatans dag och Öppet hus hos brandkåren
Lördagen kommer att bjuda på tre populära aktiviteter; Barnens Dag hos Märsta Förenade, Öppet hus på Kolsta Brandstation och Södergatans dag.
– Det blir krock i aktiviteter i dag med tre populära händelser. Märsta Förenade, Brandkåren och Södergatans Dag går har arrangemang samtidigt. Populära Barnens Dag hos Märsta Förenade går för tredje året i rad och där har barnen älskat att vara. Det blir kläm och känn på fordonen samt diverse aktiviteter på området. – För första gången går Södergatans dag med aktiviteter och erbjudanden från företagare i området och en loppis vid kommunhuset. Dessutom går en fordonskortege med start klockan 11. Även Jens Hult uppträder klockan 13.
– Hos brandkåren kan barnen åka i fordon, släcka bränder och äta korv. En riktig populär dag när brandmännen visar upp sin station.
Nöjesnyheter SVT Göteborgs program Arvinge okänd gjorde under måndagen inspelningar i Märsta. Programledaren Kattis Ahlström besökte juristen Christer Bjurestedt Linde på Murkelvägen, där delar av ett kommande avsnitt spelades in.
Kulturnyheter Två av Sveriges största namn inom hiphop, märstarapparen ADAAM och Greekazo, går nu samman och släpper sin första gemensamma EP Nya Skolans Ledare den 15 augusti.
Nöjesnyheter Det börjar närma sig Sigtuna Summer Squeeze och i år är det många kända artister som medverkar såsom Viktoria Tolstoy, Linda Bengtzing och Jens Hult.
Nöjesnyheter Märstarapparen 25 är aktuell med nya singeln Bad Man, som släpptes den 8 augusti via EMI Sweden/Universal Music. Låten bjuder på tydliga afrobeatsinfluenser och följer upp sommarens tidigare släpp Wahala.
Kulturnyheter Författarduon bakom den uppskattade Enshammarserien är tillbaka med en ny bok. Märstabon Emilie Wiklund är ena halvan av teamet som nu släpper Att fånga en tango – en vass och varm feelgoodroman om sorg, humor och modet att börja om.
Kulturnyheter Sara Sandberg som tidigare studerat på SSHL ställer ut på Plåt Pelles i höst: - Utställningen består ett flertal verk där fotografi kombineras med digitalt måleri och där djuren står i fokus för bildberättelsen. Med min fotokonst skapar jag bildvärldar fyllda av mystik, stillhet och nyfikenhet, berättar Sara.
Kulturnyheter Under tisdagen besökte märsta.nu Märsta bibliotek för att ta reda på hur många ungdomar som fortfarande använder biblioteket – och hur mycket de egentligen läser.
Nöjesnyheter Idag lördag fylls Odensala bygdegård med A-traktorer, bilar och motorintresserade från bygden. Det är dags för EPA/Motorskoj – ett evenemang som lockar både unga förare och nyfikna åskådare till en heldag med utmaningar, utställning och kortegekörning genom Odensala, Märsta och Knivsta.
Nöjesnyheter Veckans sommarvärme lockade många till Steningebadet i Märsta, där temperaturen låg mellan 26 och 28 grader. Besökare i alla åldrar passade på att svalka sig, sola och umgås vid vattnet.
Kulturnyheter Den 30–31 augusti arrangeras Sigtuna Art Walk, då ett trettiotal konstnärer och utställningsplatser i Sigtuna öppnar upp för allmänheten.
Nöjesnyheter På fredag släpper Märstarapparen Adaam sin nya singel "Ela Ela", ett samarbete med Greekazo. Låten är den tredje från deras gemensamma EP Nya skolans ledare, som kommer ut den 15 augusti.
Märstafolket Två 15-åriga tjejer från Märsta deltar i projektet Tjejer Oxå, där unga får chansen att lära sig om trygghet och säkerhet i samhället. Bakom initiativet står Räddningstjänsten tillsammans med bland annat polis, ambulans och brandkår. Syftet är att skapa gemenskap och ge unga meningsfulla aktiviteter efter skoltid.
Nöjesnyheter Lördagen den 23 augusti är det dags för den traditionsenliga sensommarmarknaden Sigtuna Möte – ett evenemang med historiska rötter som sträcker sig tillbaka till det sista jordbruksmötet i Sigtuna stad år 1912. Sedan dess har marknaden utvecklats till en återkommande folkfest som i över femtio år lockat både lokalbefolkning och besökare.
Nöjesnyheter Mingel Kök & Bar på Sätuna står för flerårig matkultur i området: - Jobbet är jättebra – lugnt, fint och skötsamt. Vi har ett bra samarbete med kommunen, säger Jack Jobran, krögare.
Märstafolket På torsdagseftermiddagen besökte märsta.nu Midgårdsbadet och träffade Emilio, 18 år, som är en av sommarjobbarna på anläggningen. Han trivs med arbetet och uppskattar både tempot och gemenskapen med kollegorna.