Sebastian Stevenson vann Solistpriset vid en gala på lördagen. Foto: Mattias Ahlm/Sveriges Radio

Sebastian vann Solistpriset

Sebastian Stevenson tog hem prestigefyllda solistpriset vid en gala på lördagen: - Stora stunder ska ha stora ord sägs det, men nu kommer jag inte på någonting. Det är fantastiskt att man kan vinna ett sånt här pris på fagott, sa Sebastian enligt Sveriges Radio.

Vid en gala på lördagen blev det Sebastian Stevensson från Sigtuna som kammade hem Solistpriset, Sveriges främsta pris bland unga solister på konstmusikrådet. Sebastian framförde Carl Maria von Webers fagottkonsert i F-dur i finalen. Enligt juryn tilldelades Sebastian priset för ””för sin virtuosa behärskning i världsklass av sitt instrument och sin starka förmåga att kommunicera med publik och medmusikanter”, skriver Sveriges Radio. Juryn ansåg också att Sebastian med en fantastisk klangbehandling bjöd publiken på en mogen och övertygande tolkning av verket. Segern ger Sebastian 100 000 kronor och en turné i Musik Syds regi samt två år som husartist på P2.

Sara Sandberg ställer ut i Sigtuna

Kulturnyheter Sara Sandberg som tidigare studerat på SSHL ställer ut på Plåt Pelles i höst: - Utställningen består ett flertal verk där fotografi kombineras med digitalt måleri och där djuren står i fokus för bildberättelsen. Med min fotokonst skapar jag bildvärldar fyllda av mystik, stillhet och nyfikenhet, berättar Sara.

EPA/Motorskoj samlar traktorer och publik i Odensala på lördag

Nöjesnyheter Idag lördag fylls Odensala bygdegård med A-traktorer, bilar och motorintresserade från bygden. Det är dags för EPA/Motorskoj – ett evenemang som lockar både unga förare och nyfikna åskådare till en heldag med utmaningar, utställning och kortegekörning genom Odensala, Märsta och Knivsta.

ADAAM släpper nytt med Greekazo

Nöjesnyheter På fredag släpper Märstarapparen Adaam sin nya singel "Ela Ela", ett samarbete med Greekazo. Låten är den tredje från deras gemensamma EP Nya skolans ledare, som kommer ut den 15 augusti.

sommar i sigtuna kommun

Tjejer Oxå skapar trygghet och gemenskap bland unga i Märsta

Märstafolket Två 15-åriga tjejer från Märsta deltar i projektet Tjejer Oxå, där unga får chansen att lära sig om trygghet och säkerhet i samhället. Bakom initiativet står Räddningstjänsten tillsammans med bland annat polis, ambulans och brandkår. Syftet är att skapa gemenskap och ge unga meningsfulla aktiviteter efter skoltid.

sommar i sigtuna kommun

Sigtuna Möte arrangeras 23 augusti

Nöjesnyheter Lördagen den 23 augusti är det dags för den traditionsenliga sensommarmarknaden Sigtuna Möte – ett evenemang med historiska rötter som sträcker sig tillbaka till det sista jordbruksmötet i Sigtuna stad år 1912. Sedan dess har marknaden utvecklats till en återkommande folkfest som i över femtio år lockat både lokalbefolkning och besökare.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening