Linus Warneman i Atleternas trikåer.Foto: SVT/Johan Paulin

SATS-PT och förre wingsspelaren i Atleterna

På lördag drar SVT igång med programmet Atleterna, medverkar gör Linus Warneman som är PT på SATS i Märsta och före detta spelare i Wings.

Linus Warneman arbetar som uppskattat PT på SATS i Märsta men har också spelat i Wings där han lade av så sent som säsongen 13/14. Han sökte till SVT:s Atleterna som börjar på lördag och kom med. Det är andra upplagan av programmet som går ut på att de medverkande tävlar i olika fysiska grenar.

Bor i Solna
Den deltagare som vinner tävlingen får skänka pengar till en förening och i Linus fall blir det i så fall Njurunda SK och inte Wings trots att han spelat i Märstaklubben. Enligt Linus har Njurunda betytt mycket för Linus i ungdomsåren och han fick även debutera i A-laget som 14-åring. Det slutade även med ett mål i första bytet. Linus är 23 år och bor i Solna, på SATS är han mycket uppskattad PT. Konkurrensen i Atleterna består i 15 andra vältränade personer och det blir åtta avsnitt innan vinnaren korats. Medverkar som tränare gör Kajsa Bergqvist och Per Fosshaug. I första programmet blir det ett minitriathlon, de sämst placerade får kvala sig kvar i tävlingen via en duell.