Häst och vagn i SteningeFoto: Daniel Iskander
Det bjöds på sång i massorFoto: Daniel Iskander
Barnkör och teater blev det under eftermiddagen. Foto: Daniel Iskander
Om man inte vill rida så kunde man klappa hästarnaFoto: Daniel Iskander
Tivoli för de minstaFoto: Daniel Iskander
Picknickområdet med knallar, mat och tivoli.Foto: Daniel Iskander
Medborgarskapscermoni i SigtunaFoto: Sigtuna kommun
Valstadagen var välbesöktFoto: Magnus Granhagen
Kommunstyrelsens ordförande Ibrahim Khalifa (S) med Zillah och Totte.Foto: Sigtuna kommun
Gladiatiorn Panzar gästade Hillsong i Arlandastad där man hade spärrat av parkeringen för diverse aktiviteter och hamburgergrillningFoto: Insändarbild

Så firades Nationaldagen

Firandet av Nationaldagen var välbesökt runt om i kommunen.

Från Steninge till Valsta och Sigtuna. Solen visade sig från sin bästa sida och tusentals kommuninvånare och besökare deltog i firandet. I Valsta var det Valstadagen med knallar, evenemang och uppträdanden. Jens Hult medverkade bland annat.

I Sigtuna var det traditionsenlig medborgarskapscermoni där nya svenska medborgare i kommunen fick uppmärksamhet i samband med en ceremoni som Kommunfullmäktiges presidium höll i.

Steninge slott riktade sig till barnen men det fanns även en del knallar. Man kunde äta, dricka och åka karuseller. Hoppborgen var populär bland de minsta, likaså häst och vagn.

Hampus Busk prisas – började sin bana på Sigtuna museum

Kulturnyheter Kulturhistorikern Hampus Busk tilldelas årets Clarence Morberg-pris för sitt arbete med att tillgängliggöra stadens historia och kulturarv för en bred publik. Priset delas ut för att uppmärksamma hans drivkraft att förankra samhällsbyggande i platsens historiska sammanhang.

Sigtuna 44:a i landet som konstkommun

Kulturnyheter Sigtuna kommun hamnar på plats 44 när årets ranking av landets konstkommuner presenteras. Rankingen görs av KRO/KIF och bygger på hur kommunerna arbetar med konst, kultur och stöd till konstnärer.

Valsta kyrka fyller 50 år

Kulturnyheter Valsta kyrka, den yngsta av Märsta pastorats kyrkor, firar i år sitt 50-årsjubileum. Kyrkan byggdes 1975, mitt under en tid av nybyggaranda i stadsdelen Valsta. Med sin placering vid Valsta torg har den sedan starten haft en central roll i området.

SVT spelade in i Märsta för Arvinge okänd

Nöjesnyheter SVT Göteborgs program Arvinge okänd gjorde under måndagen inspelningar i Märsta. Programledaren Kattis Ahlström besökte juristen Christer Bjurestedt Linde på Murkelvägen, där delar av ett kommande avsnitt spelades in.

Märstarapparen 25 släpper ny singel

Nöjesnyheter Märstarapparen 25 är aktuell med nya singeln Bad Man, som släpptes den 8 augusti via EMI Sweden/Universal Music. Låten bjuder på tydliga afrobeatsinfluenser och följer upp sommarens tidigare släpp Wahala.