Helgen blir fullspäckad i Märsta Centrum med massor med aktiviteter för barn och ungdomar, bland annat ett Barnens Vasalopp
Märsta Centrum lanserar en sporthelg denna helg med en massa prova-på-sporter som föreningslivet i kommunen står för. Skånela, Wings, Arlanda IBK och Wigör kommer att medverka så att man kan prova på de olika sporterna. På söndagen blir det sedan Barnens vasalopp med ett lopp i centrum med nummerlapp och blåbärssoppa i riktig Vasaloppsanda. Den som inte provat på skidåkning kommer att kunna göra det på söndagen.
Arlanda-Märsta SK drar skidspåren i centrum. Enligt Märsta Centrum ska man kunna få långa pjäxor utanför Intersport, skidor och stavar finns sedan också vid torget och efter att man hämtat nummerlapp i Intersport är det bara att staka och köra. Märsta Centrum meddelar att alla kan vara med oavsett ålder och tidigare erfarenhet. Vid mån av plats kan man åka fler varv runt banan.
Nöjesnyheter Den 9 augusti är det dags för årets upplaga av Visfestivalen i Äppelparken i Märsta. Startfältet är nu klart och bjuder på en blandning av etablerade vissångare, lokala band och nya musikaliska uttryck – från svensk visa till folkmusik och rap.
Nöjesnyheter På Nationaldagen firades även Valstadagen i Vattentornsparken. Ett lyckat firande trots mörka moln och regn på himlen. Lola Svensson fick ta emot diplom som Årets Eldsjäl.
Nöjesnyheter På fredag den 6 juni firas både nationaldagen och Valstadagen vid Valsta vattentorn. Programmet pågår från klockan 12.00 till 16.00 och bjuder på musik, uppträdanden och aktiviteter för hela familjen.
Nöjesnyheter Taco Bar etablerar sig i Märsta och öppnar till hösten 2025 en restaurang i de nybyggda husen på Sätuna, Stationshusen. Det blir den första av kedjans restauranger i kommunen, och satsningen görs av ett erfaret franchiseteam med etableringar sedan tidigare i Stockholms innerstad.
Nöjesnyheter Den 5 juni är det dags för säsongens första Steninge Motorträff vid Stenladan i Steninge. Det blir fjärde året i rad som motorentusiaster från hela regionen samlas för att visa upp sina fordon och träffa likasinnade.
Nöjesnyheter Minigolfbanan vid strandpromenaden i Sigtuna har öppnat för säsongen. Under helgen lockade det soliga vädret många besökare till premiären.
Nöjesnyheter Lördagen den 7 juni arrangeras brännbollsturneringen Brännplattan Open 2025 på gräsytorna framför Vikingahallen i Märsta. Turneringen genomförs av Skånela IF i samarbete med O’Learys och Festspecialisten.
Nöjesnyheter Märstarapparen 25 var tillbaka med ny musik under fredagen. Den 18 april släppte han singeln "Span", som beskrivs som en somrig och klubbvänlig låt med ett nytt sound inför sommaren.
Nöjesnyheter Den 11 januari är det dags för säsongspremiär i Humbacken. Liften startar klockan 10.00 på lördag, och backen håller sedan öppet mellan 10.00 och 16.00 under både lördag och söndag.
Nöjesnyheter Den 25 oktober släpper Märstarapparen 25 sin nya singel "Burna Boy" och i samband med spelningarna kommer han att ta sv sig masken.som markerar en ny riktning i hans musikaliska karriär.