McDonalds öppnade upp för Familj & Vänner redan på onsdagenFoto: Facebook

McDonalds öppnar upp

På torsdag är det efterlängtad öppning för McDonalds i Märsta.

Det har varit stort intresse för McDonalds i Märsta och på torsdagen öppnar restaurangen upp. Men redan under onsdagen fick vänner och bekanta komma in för att proväta och provtesta McDonalds nyaste restaurang i Sverige. I sociala medier har tusentals kommuninvånare längtat efter öppningen. Senast märstaområdet hade McDonalds var för över två år sedan när det låg en restaurang i Arlandastad. Det finns förvisso McDonalds på Sky City. märsta.nu har sökt McDonalds för kommentar kring invigningen men utan resultat. Enligt Google så öppnar restaurangen klockan 10.00.

Läs mer: McDonalds kommer till Märsta

valborg

Här kan du fira Valborg i kommunen

Kulturnyheter Valborg är en tradition där våren hälsas välkommen med sång, vårtal och sprakande brasor. I Sigtuna kommun finns flera firanden att välja mellan under valborgsmässoafton 2025 – alla med sin egen prägel men med samma syfte: att samlas och fira vårens ankomst.

Humbacken öppnar för säsongen

Nöjesnyheter Den 11 januari är det dags för säsongspremiär i Humbacken. Liften startar klockan 10.00 på lördag, och backen håller sedan öppet mellan 10.00 och 16.00 under både lördag och söndag.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening