Lage Eckeskog från Märsta är UNICEF:s tomteFoto: Skärmdump/YouTube

Märstabon på nytt Årets tomte hos UNICEF

Märstabon Lage Eckeskog får vara tomte i UNICEF:s video i år igen: - Det är nästan samma som förra året, säger Lage till märsta.nu

Lage Eckeskog är en flitigt anlitad statist och skådespelare. Han har bland annat medverkat i Milleniumfilmerna. Förra året var han med och spelade in videon som rullade i både TV och på webben. UNICEF var nöjda med Lages insats att videon får rulla i år igen. Man har bara gjort mindre justeringar men någon ny skådespelarinsats behövdes inte av Lage.

valborg

Här kan du fira Valborg i kommunen

Kulturnyheter Valborg är en tradition där våren hälsas välkommen med sång, vårtal och sprakande brasor. I Sigtuna kommun finns flera firanden att välja mellan under valborgsmässoafton 2025 – alla med sin egen prägel men med samma syfte: att samlas och fira vårens ankomst.

Humbacken öppnar för säsongen

Nöjesnyheter Den 11 januari är det dags för säsongspremiär i Humbacken. Liften startar klockan 10.00 på lördag, och backen håller sedan öppet mellan 10.00 och 16.00 under både lördag och söndag.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening