Catrin fick skrapa fram 1,8 miljoner åt sin mamma. Foto: Pressbild
Märstabo skrapade hem 1,8 miljoner på Triss
Catrins mamma skrapade tre Klöver-symboler på Triss och Catrin fick därmed bege sig till Nyhetsmorgon för att skrapa fram bonusen som resulterade i 1,8 miljoner.
Catrins mamma fick en oväntad julklapp när hon vann 1,8 miljoner kronor i Trisslotter som del av julklappsleken. Under julfirandet skrapade hon tre Klöver-symboler och vann därmed 15 000 kronor i månaden i tio år. Dottern, Catrin, var på plats på TV4 Nyhetsmorgon för att skrapa fram vinsten åt sin mamma. Den valda lotten ger Märstabon en extra guldkant på vardagen, och Catrin hoppas kunna ta med sin mamma och syster på en efterlängtad resa till Kiruna. Emmy Altemyr, kommunikationsspecialist på Svenska Spel Tur, gläds med vinnaren och hoppas att de kommer iväg på sin drömresa. Lotten köptes på Raouf Servicehandel Ab.
Kulturnyheter Lördagen den 28 februari 2026 arrangeras en sportkortsmässa i Kunskapens Hus i Märsta. Det blir den första mässan i sitt slag i kommunen på nära tre decennier.
Kulturnyheter Artisten och programledaren Sarah Dawn Finer kommer till Kulturum i Märsta för en konsert den 18 april. Biljetterna släpps nu på tisdag och arrangören uppmanar den som vill säkra plats att vara ute i god tid.
Märstafolket Samtidigt som stormen Anna påverkar vädret i kommunen har kramsnön också lett till kreativa inslag. I Rosersberg har två stora snögubbar byggts under kvällen, som ett exempel på hur vintervädret kan tas tillvara på ett positivt sätt.
Nöjesnyheter Ska du också göra som tusentals andra i kommunen och äta pizza på Nyårsdagen. märsta.nu har sammanställt de högst rankade pizzeriorna enligt Foodora och Google.
Nöjesnyheter Sigtuna julmarknad placerar sig på åttonde plats i årets julmarknadsindex, som kartlägger landets mest uppskattade julmarknader utifrån omdömen, söktryck och tillgänglighet. Marknaden får totalpoängen 48,16 och rankas därmed högre än Julmässan på Kalmar slott, trots samma avrundade poäng.
Märstafolket Två mammor från Märsta, Maria och Amira, medverkar i boken Synliggör mammorna som lyfter berättelser från kvinnor i socioekonomiskt utsatta områden. Boken lanserades i samband med Mamma Uniteds femårsjubileum.
Nöjesnyheter På lördag hålls årets vintermarknad i Valsta centrum. Evenemanget arrangeras av Vi Är Valsta i samarbete med Sigtuna kommun och pågår mellan klockan 12 och 15.
Märstafrågan Vilhelm Buchaus från Sigtuna kommer att medverka i Melodifestivalen 2026 med låten Hearts Don't Lie. Låten är skriven av David Zandén, Isa Molin och Vilhelm Buchaus själv.
Nöjesnyheter I morgon, söndag, inleds den första av fyra julmarknader i Sigtuna stad. Marknaden pågår mellan klockan 11 och 16 och bjuder på ett brett program av aktiviteter, försäljning och julstämning.
Nöjesnyheter Den 6 december arrangeras Barnens Jul för första gången i Sigtuna kommun. Evenemanget är en kostnadsfri familjedag där barn och unga står i fokus. Bakom initiativet står Skånela IF:s klubbchef Jimmy Karlsson tillsammans med Scandinavian XPO och Arlandastad Group.
Kultur & Nöje Hur kan kultur och kreativt skapande få en större plats i skolan? Den frågan stod i centrum när arrangörer av kultur för barn och unga från 24 kommuner i Stockholms län samlades för en kunskapsdag – där Sigtuna kommun fanns representerat med lokala exempel.
Kulturnyheter Det nya kultur- och aktivitetscentret som byggs i Valsta kommer att heta Mimer. Namnet beslutades av samhällsbyggnadsutskottet under tisdagskvällen.
Nöjesnyheter Sigtunas klassiska julmarknad är bara drygt en månad bort, 30 november är första tillfället. Marknaden pågår fyra söndagar fram till 21 december.
Kulturnyheter En ny bok som skildras Sigtunas historia har kommit ut, det är Christer Mattsson och sigtunaexperten Fred Blomberg som ligger bakom boken.